Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ziemia rolna. Mimo ograniczeń nie jest trudno kupić działkę na wsi

Ziemia rolna. Mimo ograniczeń nie jest trudno kupić działkę na wsi

75 proc. wniosków jest rozpatrywanych pozytywnie
75 proc. wniosków jest rozpatrywanych pozytywnie

Nie tak trudno spełnić warunki, by zostać właścicielem działki rolnej. Wiele osób bez kwalifikacji rolnych dostaje zgodę na zakup ziemi uprawnej.

Od dwóch lat obowiązują w Polsce przepisy o obrocie ziemią rolną, zgodnie z którymi nieruchomości powyżej 0,3 ha mogą kupić jedynie rolnicy indywidualni. Pozostali chętni muszą uzyskać zgodę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Jednak jak przekonuje "Rzeczpospolita", większość wniosków kończy się pozytywną decyzją. W 2017 r. pozytywnie rozpatrzonych było prawie 14 tys. wniosków. Do marca 2018 r. wydano z kolei ponad 4,1 tys. zgód.

Nowe prawo wodne łagodne dla rolników. Wody Polskie będą edukować, nie karać


 

Czytaj także: Duża zmiana dla rolników. Rząd chce oskładkować pomagających przy zbiorach

Z wyliczeń ekspertów wychodzi jednak, że w tym, czasie sprzedaż gruntów rolnych spadła. - Obrót jest znikomy. Zapewne wynika to z obaw przed restrykcjami wprowadzanymi tzw. ustawą o obrocie ziemią. Chodzi chociażby o zakaz zbywania gruntów przez 10 lat od momentu nabycia - wskazuje Joanna Lebiedź, pośrednik w obrocie nieruchomościami, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". I dodaje, że przed wejściem nowych przepisów w życie, zainteresowanie gruntami było zdecydowanie większe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Czytaj także
Polecane galerie
tt
2018-04-20 09:40
Czy PiS wie, co to święte prawo własności ?
111
2018-04-20 08:52
ta decyzja przesądziła o następnej kadencji pis-u, ubezwłasnowili rolnika, jakiś urzędnik ma decydować, komu można i czy w ogóle można sprzedać ziemię, najgorzej tą z domem
Piotr
2018-04-19 22:36
Co za bzdura! Cały rok 2017 składałem wnioski na 1,5 h łąki na przeciwko mojego domu która należy do szfagra a kiedyś należała do moich rodziców i za każdym razem miałem odmowę od tych pajaców co tam siedzą za biurkiem w tym roku odpuściłem i czekam do sierpnia bo niby przepis się zmienic ma może będzie latwiej.
Pokaż wszystkie komentarze (9)