Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Ziemia rolna. Mimo ograniczeń nie jest trudno kupić działkę na wsi

10
Podziel się:

Nie tak trudno spełnić warunki, by zostać właścicielem działki rolnej. Wiele osób bez kwalifikacji rolnych dostaje zgodę na zakup ziemi uprawnej.

75 proc. wniosków jest rozpatrywanych pozytywnie
75 proc. wniosków jest rozpatrywanych pozytywnie

Od dwóch lat obowiązują w Polsce przepisy o obrocie ziemią rolną, zgodnie z którymi nieruchomości powyżej 0,3 ha mogą kupić jedynie rolnicy indywidualni. Pozostali chętni muszą uzyskać zgodę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Jednak jak przekonuje "Rzeczpospolita", większość wniosków kończy się pozytywną decyzją. W 2017 r. pozytywnie rozpatrzonych było prawie 14 tys. wniosków. Do marca 2018 r. wydano z kolei ponad 4,1 tys. zgód.

Zobacz także: Nowe prawo wodne łagodne dla rolników. Wody Polskie będą edukować, nie karać

Z wyliczeń ekspertów wychodzi jednak, że w tym, czasie sprzedaż gruntów rolnych spadła. - Obrót jest znikomy. Zapewne wynika to z obaw przed restrykcjami wprowadzanymi tzw. ustawą o obrocie ziemią. Chodzi chociażby o zakaz zbywania gruntów przez 10 lat od momentu nabycia - wskazuje Joanna Lebiedź, pośrednik w obrocie nieruchomościami, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". I dodaje, że przed wejściem nowych przepisów w życie, zainteresowanie gruntami było zdecydowanie większe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

najważniejsze
promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Wladek
6 lat temu
Nie jestem rolnikiem Jestem ugotowany swoją własnością ,posiadam 1,2 ha nieruchomości w tym 0,4 ha gruntów rolnych chcę sprzedać ale warunki są takie że jak zainteresowany zakupem przeczyta to odechciewa mu się załatwiać masę zezwoleń oraz zobowiązań dot, zakazu sprzedaży w okresie 10 letnim. Jestem na rencie nie stać mnie na dalsze opłaty skarbowe, dojdzie do tego że pewnego poranka wejdzie komornik i zlicytuje i tyle pozostanie mi po mojej własności w R.P.
tt
6 lat temu
Czy PiS wie, co to święte prawo własności ?
111
6 lat temu
ta decyzja przesądziła o następnej kadencji pis-u, ubezwłasnowili rolnika, jakiś urzędnik ma decydować, komu można i czy w ogóle można sprzedać ziemię, najgorzej tą z domem
Piotr
6 lat temu
Co za bzdura! Cały rok 2017 składałem wnioski na 1,5 h łąki na przeciwko mojego domu która należy do szfagra a kiedyś należała do moich rodziców i za każdym razem miałem odmowę od tych pajaców co tam siedzą za biurkiem w tym roku odpuściłem i czekam do sierpnia bo niby przepis się zmienic ma może będzie latwiej.
Turysta Wedka...
6 lat temu
W tamtym roku kupiłem od chłopa na kaszubach kawałek ziemi rolnej ,nad jeziorem umowa na gębę .postawilem ogromna przyczepe kempingowa i spędzam tam wolne chwile ...