Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych dla rolników

7
Podziel się:

Zapewnienie funkcjonowania systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego rolników po 31 grudnia br. - to główny cel nowelizacji przyjętej w piątek przez Sejm. Przewiduje ona także zmianę zasad powoływania członków rad oddziałów wojewódzkich NFZ.

Zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych dla rolników
(Shutterstock/Visionsi)

Za nowelizacją zagłosowało 425 posłów, przeciw było trzech, a jeden wstrzymał się od głosu. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę zgłoszoną przez PSL dotyczącą możliwości odpisywania składki zdrowotnej od podatku rolnego.

Uchwalenie nowelizacji było konieczne, ponieważ wraz z końcem roku traci moc ustawa o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2016, w związku z czym, bez zaproponowanych w projekcie zmian, NFZ nie mógłby otrzymywać składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego rolników. Zgodnie z projektem wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie ustalana na dotychczasowych zasadach.

Nowelizacja przewiduje ponadto, że rady oddziałów wojewódzkich NFZ będą powoływane przez wojewodów. Zaproponowano, by w przypadku niewskazania kandydatów przez uprawnione organizacje pacjentów, po dwukrotnej publikacji ogłoszenia, w skład rady był powoływany kandydat wskazany przez wojewodę. Autorzy projektu wyjaśniają, że w czasie przeprowadzania naboru na członków tych rad organizacje pacjenckie nie zgłaszały kandydatów do pełnienia tej funkcji, co blokowało możliwość powołania rad.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
CHLOOP
7 lat temu
no jo tera miastowe bedo u mnie za plotem stoli w kolejce po jaja kiedy kurka zniesie
Andrzej
7 lat temu
Jako rolnik już nie raz pisałem żeby nie było dopłat i żebyśmy płacili ZUS bo to jest pretekst żeby skłócić ludzi .Tylko pod jednym warunkiem żeby nasze produkty były opłacalne np koszt wyprodukowania 1 tony pszenicy kosztuje ok 1200 zł a my dostajemy ok 650 zł i na tym to polega
ja38
7 lat temu
Po pierwsze ilu "rolników" produkuje na rynek? Jakieś 2-3 % i są to gospodarstwa wielohektarowe. Reszta 97% przeżera to, co wyprodukuje. A my dokładamy do WSZYSTKICH, także tych 97% , bo niby nas żywią? Kiedy i gdzie? W supermarketach warzywa z Holandii, Hiszpanii, Włoch, Chin i Egiptu. Owoce z Ameryki Pd. To komu mamy dopłacać, by żywność była tańsza? Wychodzi na to, że w żadnym przypadku nie naszym pasożytom. I jeszcze jedno - skoro to taki "ciężki kawałek chleba"- to niech się przekwalifikują. Stoczniowcy, hutnicy i inne branże - musieli. A rolnik to ŚWIĘTA KROWA?
Artur Gdańsk
7 lat temu
Likwidacja chorego KRUS-u trzeba objąć rolników normalnym zusem. Niech płacą normalny pełny ZUS. Reszta społeczeństwa do nich cały czas dokłada.
kk212
7 lat temu
Dlaczego chłopki nie płacą ZUS? To zycie na koszt społeczeństwa. kiedy te pasozyty będą płacić podatki?