Notowania

żniwa w polsce
05.08.2014 11:15

Żniwa w województwie warmińsko-mazurskim na półmetku

Zbiory przebiegają sprawnie, bo w regionie od kilku tygodni utrzymuje się upalna pogoda, praktycznie bez opadów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LUKASZ GRUDNIEWSKI / EAST NEWS)

Oziminy są już w większości zebrane, a na polach pozostał głównie rzepak i zboża jare - poinformował Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Z danych przekazanych PAP przez warmińsko-mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wynika, że dotąd zebrano 86 proc. rzepaku i ponad 35 proc. zasiewów zbóż. Tegoroczne żniwa przebiegają bardzo sprawnie, bo w regionie od kilku tygodni utrzymuje się upalna pogoda, praktycznie bez opadów. _ - Rolnicy nie narzekają, plony są dobre. Mamy urodzaj. Ziarno jest suche i dobrej jakości _ - powiedziała Agnieszka Sołtysiak z ODR.

Najbardziej zaawansowane są zbiory ozimin. Zebrano już ponad 93 proc. zasianego jesienią ub. roku rzepaku, 91 proc. jęczmienia ozimego, 39 proc. pszenicy ozimej, 53 proc. pszenżyta i 58,5 proc. areału żyta. Na polach najwięcej zostało jeszcze rzepaku jarego, bo dotąd skoszono go niewiele ponad 8 proc., pszenicy jarej (skoszono 4,7 proc.) oraz owsa (zebrano 18 proc.).

Największy procent zasiewów zbóż zebrali rolnicy w powiecie piskim (68 proc.), nowomiejskim (65 proc.), działdowskim (52 proc.) i iławskim (50,2 proc.). Najwolniej idą żniwa na Mazurach. Najmniej zbóż skoszono dotąd w powiecie mrągowskim (10,6 proc.), gołdapskim (11 proc.) i oleckim (16,8 proc.).

W woj. warmińsko-mazurskim zasiano w sumie ponad 67 tys. ha rzepaku oraz 438 tys. ha zbóż, z czego 267 to zboża ozime. Jak dotąd zebrano rzepak z 58 tys. ha i zboża z ponad 155 tys. ha pól.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: żniwa w polsce, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz