Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyróżnione
11.02.2016 12:44

Zwrot podatku VAT dla rolników

Rolnicy zobowiązani do zapłaty podatku od przychodów mogą zrobić to na dwa sposoby: stosując podatek liniowy lub płacąc ryczałt. Jak w obu przypadkach wygląda...

Podziel się
Dodaj komentarz

Rolnicy zobowiązani do zapłaty podatku od przychodów mogą zrobić to na dwa sposoby: stosując podatek liniowy lub płacąc ryczałt. Jak w obu przypadkach wygląda kwestia podatku VAT? W jaki sposób starać się o zwrot VAT?

Wszelkie kwestie związane z podatkiem VAT dotyczą wyłącznie tych rolników, którzy kwalifikują się do płacenia podatku od przychodów. Są to między innymi ci, których działalność zalicza się do tzw.* działów specjalnych produkcji rolnej*, czyli zajmującymi się uprawami w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawami grzybów i ich grzybni, uprawami roślin "in vitro", fermową hodowlą i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnią drobiu, hodowlą i chowem zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chowem i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzeniem pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym, sprzedażą produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych oraz bambusa, świadczeniem usług rolniczych, sprzedażą przetworzonych produktów rolnych (wędlin, mąki, pieczywa, sera, etc.).

Rolnicy rozliczający podatek od przychodu w formie ryczałtu są zwolnieni z opodatkowania VAT dostawy towarów oraz świadczenia usług (z wyjątkiem rolników, którzy na podstawie innych przepisów są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych). Co oznacza takie zwolnienie? Rolnik nie musi rejestrować się jako czynny podatnik VAT, nie wystawia faktur VAT, nie musi prowadzić ewidencji, nie musi składać deklaracji podatkowych.

Co zaś w przypadku, gdy rolnik ryczałtowy dokonuje dostawy swoich produktów dla czynnego podatnika VAT i dostaje od nabywcy fakturę VAT-RR? Wówczas faktura ta powinna zawierać oświadczenie o następującej treści: "Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług". Na tej właśnie podstawie rolnik* ma prawo ubiegać się o zwrot podatku z tytuły nabywania niektórych produktów opodatkowanych VAT*.

Należy pamiętać o tym, że rolnik ryczałtowy ma prawo zrezygnować z takiej formy rozliczania się z urzędem skarbowym i po wypełnieniu odpowiednich deklaracji, może przejść na zasady ogólne. Po więcej informacji odsyłamy do działu o wskaźnikach podatkowych PIT, VAT i innych w dziale o wskaźnikach podatkowych serwisu abc-podatki.pl.

Rolnik rozliczający się za pomocą podatku liniowego (na zasadach ogólnych) a VAT

Rolnik, który zdecyduje się zostać czynnym płatnikiem VAT bierze na siebie takie obowiązki, jak: opodatkowanie sprzedaży towarów i usług zgodnie z właściwymi stawekami podatku VAT,* dokumentowanie sprzedaży fakturami VAT* spełniającymi wymagania ustawy o podatku od towarów i usług,* prowadzenia ewidencji zakupów i sprzedaży VAT, rozliczanie podatku VAT w terminowo składanych deklaracjach podatkowych, dokonywanie terminowych wpłat podatku. *Rolnik będący czynnym płatnikiem VATu zyskuje możliwość pomniejszania podatku należnego o podatek naliczony uwzględniony przy zakupie towarów lub usług.

Kiedy należy się zwrot VAT?

Zasada jest prosta: jeśli VAT ze sprzedaży jest większy od VATu z zakupu, należy odprowadzić podatek do urzędu skarbowego, natomiast jeżeli VAT ze sprzedaży jest mniejszy od VATu z zakupu, należy się nam zwrot podatku. Zwrot ten może być albo wypłacany rolnikowi na jego prośbę, albo może pełnić funkcję zaliczki na poczet kolejnych należności, jeśli takie się pojawią.* Bardzo ważną kwestią przy ubieganiu się o zwrot podatku VAT jest konieczność zachowania wszelkich faktur VAT*, zarówno wystawionych, jak i otrzymanych przez rolnika.

Tagi: wyróżnione, aktualności, informacje, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz