Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ANR w tym roku sprzeda 125 tys. hektarów ziemi

0
Podziel się:

- W tym roku wypracujemy nadwyżkę, która zostanie przekazana do budżetu w 2015 roku - podkreślił prezes ANR Leszek Świętochowski.

ANR w tym roku sprzeda 125 tys. hektarów ziemi
(Harald Hoyer/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Agencja Nieruchomości Rolnych w tym roku, zgodnie z planem, sprzeda 125 tysięcy hektarów państwowej ziemi - poinformował prezes Agencji Leszek Świętochowski.

_ - W tym roku wykonamy plan sprzedaży 125 tys. hektarów ziemi i plan finansowy. Dodatkowo wypracujemy nadwyżkę, która zostanie przekazana do budżetu w 2015 roku. _ - podkreślił prezes.

Dodał, że niektóre oddziały już wykonały plan finansowy, ze względu na to, że jest zwiększony popyt na grunty inwestycyjne.

Plan finansowy zakładał, że do budżetu państwa i na fundusz rekompensacyjny, z którego wypłacane są pieniądze dla zabużan, Agencja przekaże 1 miliard 850 mln zł. To tyle, co w 2013 r.

Jak mówił Świętochowski, w ubiegłych latach Agencja sprzedawała ok. 1000 hektarów gruntów inwestycyjnych, w tym roku na pewno będzie to więcej. Ponadto zauważalny jest wzrost cen gruntów na licytacjach.

W II kwartale tego roku średnia cena państwowej ziemi wyniosła 23,5 tys. zł/ha i była niższa o 2,4 proc. od ceny z I kwartału br., ale wyższa o ponad 10 proc. od średniej sprzed roku. W czterech województwach średnia cena ziemi przekroczyła 30 tys. zł. Najdroższa była ziemia w województwach: dolnośląskim - 30 213 zł/ha, wielkopolskim - 31 574 zł/ha, opolskim - 37 561 zł/ha, i kujawsko-pomorskim - 37 646 zł/ha.

Świętochowski zwrócił także uwagę na to, że w tym roku, więcej niż w poprzednich, Agencja wydzierżawia gruntów rolnikom. W ubiegłym roku w użytkowanie przekazano rolnikom 34 tys. hektarów, a w pierwszym półroczu tego roku wydzierżawiono ok. 40 tys. ha. Są to na ogół krótkie dzierżawy dobrej jakości ziemi rolniczej, ale jest też zainteresowanie gorszej jakości gruntami, których wcześniej nikt nie chciał użytkować. Oznacza to, że według odczucia rolników, rolnictwo będzie nadal opłacalnym zajęciem - wyjaśnił szef ANR.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)