Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Branża mleczarska ma się lepiej. Eksport wyższy

0
Podziel się:

W 2014 r. wyeksportowano o 15 proc. więcej produktów mleczarskich niż rok wcześniej - szacuje prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś.

Branża mleczarska ma się lepiej. Eksport wyższy
(Adam Tuchlinski/REPORTER)

W 2014 r. wyeksportowano o 15 proc. więcej produktów mleczarskich niż rok wcześniej - szacuje prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś.

Prawdopodobnie eksport produktów mleczarskich w 2014 r. osiągnie wartość ok. 1, 8 mld euro - dodał. Broś podkreślił, że taki wynik został osiągnięty dzięki większemu wolumenowi eksportu, gdyż ceny przetworów mleczarskich na rynku światowym spadły.

Dynamika eksportu produktów mleczarskich w drugim półroczu u.br. znacznie osłabła. Stało się to na skutek embarga wprowadzonego przez Rosję.

Według Agencji Rynku Rolnego, przed wprowadzeniem przez Rosję embarga (tj. w okresie pierwszych siedmiu miesięcy 2014 r.) wartość wywozu produktów mleczarskich z Polski była o 23 proc. większa niż rok wcześniej, ale w kolejnych trzech miesiącach (sierpień-październik) o 1,4 proc. mniejsza.

Polska była znaczącym dostawcą serów do Rosji. Do tego kraju sprzedawano 20 proc. ich produkcji o wartości ok. 500 mln zł.

Jak mówił Broś, sery są najważniejszym produktem eksportowym branży. Dodał, że nie udo się w całości wyeksportować serów, które wcześniej kupowała Rosja. Wyjaśnił, że mleczarnie ograniczały ich produkcję, więcej trafiło na krajowy rynek, co skutkowało spadkiem cen ich zbytu. Cena zbytu licząc grudzień 2014 do grudnia 2013 spadła o 25-30 proc., ale to nie oznacza, że cena detaliczna także spadła o tyle samo - podkreślił.

W 2014 r. o 65-70 proc. wzrósł eksport mleka w proszku, a świeżego mleka o ok. 25 proc. (głównym odbiorcą była Białoruś). Broś wyjaśnił, że w sytuacji rosyjskiego embarga, sprzedaż nieprzerobionego mleka była konieczna, by ratować polskie mleczarstwo.

O ok. 10 proc. wzrósł eksport masła, o 5 proc. serwatki w proszku, 1-2 proc. tzw. galanterii mleczarskiej (jogurty, desery itp). - wyliczał Broś.

W ocenie prezesa KZSM, w pierwszym półroczu 2015 r. sytuacja może być trudna, lepsza będzie w drugiej połowie roku. Rolnicy raczej nie mogą liczyć na zwyżkę cen mleka. Cena surowca w ciągu roku spadła o ponad 20 proc.

Na początku stycznia 2015 r. odnotowano ponowny spadek cen masła. Według danych resortu rolnictwa, za masło w blokach producenci przeciętnie uzyskiwali 11,93 zł/kg, a za masło konfekcjonowane 13,94 zł/kg, tj. odpowiednio o 7,5 proc. i 2 proc. mniej niż przed miesiącem i o 30 proc. i 22 proc. mniej niż przed rokiem.

Znacznie spadły ceny pełnego mleka w proszku (PMP). Produkt ten zbywano po 10,03 zł/kg, o 9 proc. taniej niż przed miesiącem. Za odtłuszczone mleko (OMP) w proszku płacono 7,56 zł/kg, o 6 proc. taniej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z notowaniami sprzed roku OMP było tańsze o 43 proc., a PMP - o 36 proc..

Spadają też ceny zbytu serów dojrzewających. Na początku stycznia 2015 r. ser Gouda przeciętnie kosztował 12,17 zł/kg, a ser Edamski 11,82 zł/kg. Ceny te były o 2-3 proc. niższe niż miesiąc wcześniej. Wymienione gatunki serów były także tańsze niż przed rokiem o 28-31 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Rolnicy chcą rozmów z premier. Są zdesperowani Rolniczy związkowcy chcą rozmawiać z szefową rządu - bez udziału organizacji branżowych korzystających z państwowych funduszy.
Ministrowie rolnictwa UE o rosyjskim embargu Unia działa wciąż wspólnie i żadne dwustronne porozumienia między krajami członkowskimi a Rosją nie wchodzą w grę.
Europejska wołowina w USA? Jest decyzja _ - Uważamy, że amerykański rynek wołowiny powinien zostać otwarty na pozostałe kraje Unii - _powiedział rzecznik KE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio.
Tę branżę czeka 10 lat ciągłych wzrostów Według prognozy Komisji Europejskiej, w najbliższych dziesięciu latach produkcja będzie rosła, a UE utrzyma swój 10 proc. udział w światowym eksporcie.
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)