Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Promocja na państwowe grunty rolne. Ziemia po prostu tanieje

11
Podziel się:

Chcesz kupić państwowy grunt pod uprawę? To może być dobry moment. Ziemia staniała o 4 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Ziemia od państwa jest tańsza, ale... najczęściej jest gorszej jakości. Lepsze partie trafiają na dzierżawę
Ziemia od państwa jest tańsza, ale... najczęściej jest gorszej jakości. Lepsze partie trafiają na dzierżawę

32200 zł - tyle średnio trzeba wyłożyć za jeden hektar państwowej ziemi. To o 4 proc. mniej w skali roku. Państwowe grunty rolne po prostu potaniały - poinformowała Polska Agencja Prasowa na podstawie danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) łączy część zadań Agencji Rynku Rolnego (ARR) oraz zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), które od 1 września 2017 roku przestały istnieć. Głównym zadaniem KOWR jest właśnie zarządzanie państwową ziemią.

Zanim jednak rolnicy skorzystają z oferty, muszą się dwa razy zastanowić. Dlaczego? Sprzedawana ziemia najczęściej jest tą gorszej klasy. Państwowe grunty w większości są oddawane innym na podstawie umowy o dzierżawę.

Zobacz także: Zobacz także: Samodzielna kontrola auta? Oto 5 najczęstszych błędów

Jednocześnie oferta na grunty do kupienia się zmniejszyła - jeszcze dwa lata temu 17 tys. hektarów znalazło nowych nabywców, w ubiegłym roku tylko 4 tys. hektarów.

Gdzie najdrożej? W województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Tam ceny oscylują w okolicach 55 - 60 tys. za hektar ziemi. Najtaniej z kolei mają chętni w województwie mazowieckim i lubelskim. Tutaj ceny są aż pięć razy niższe. Oscylują w okolicach 13 - 16 tys. zł.

Polska Agencja Prasowa przypomina, że jeszcze kilka lat przed wejściem Polski do Unii Europejskiej hektar ziemi kosztował nie więcej niż 3 tys. zł. W momencie akcesji do Wspólnoty było to około 4,5 tys. zł.

Dla porównania, parcele w Czechach, Danii na Litwie i Węgrzech potrafią drożeć nawet o 10-25 proc. w skali roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
rw
6 lat temu
Ziemia staniała na rządowym papierze. Tylko co z tego, skoro nie ma jej w sprzedaży???
tama
6 lat temu
dla kogo ta ziemia potaniała bzdurny artykół
EDI
6 lat temu
Należy jednak uważać. Po 2-ch latach od kupna, wojewoda może teren "przejąć" w imię interesu obronnego PRL ( przepraszam - nazwa się zmieniła _RP)
joop
6 lat temu
I dobrze - PIS rozwala Polske a bogaca sie tylko ci co moga inwestowac. PIS upadnie a cena ziemi znwu skoczy Dzieki Jarek ;)
sacfqac
6 lat temu
no super tylko dlaczego nadal tylko rolnicy mogą kupować? Ja chcę uciec z miasta, chcę zrobić prawdziwe gospodarstwo, mieć kaczki, kury, sad. i mogę tylko kupować od rolników ale bezpośrednio to już nie. i w dodatku nie mogę miec więcej niż hektar.