Dopłaty bezpośrednie dla rolników. NIK ujawnia niewydolność systemu

Dopłaty bezpośrednie dla rolników. NIK ujawnia niewydolność systemu

Fot. Matthias Ripp/Flickr (CC BY 2.0)

Aby prawidłowo realizowane były dopłaty bezpośrednie dla rolników potrzeba wydajnego systemu. A na tym polu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poległa.

Naczelna Izba Kontroli prześwietliła obsługę wniosków i realizację płatności bezpośrednich dla rolników w ostatnich latach. Wnioski są surowe.

"Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie zapewniła sprawnego i wydajnego systemu informatycznego SIA do obsługi wniosków o płatności bezpośrednie dla rolników" – stwierdza w raporcie NIK.

Zobacz również: Dopłaty bezpośrednie w Unii. Czy polscy rolnicy na tle innych są pokrzywdzeni, jak twierdzi PiS?

Jak tłumaczy Izba, użytkowany od ponad dekady system informatyczny wymagał daleko idących zmian architektury i technologii, w dodatku pochłaniał co roku znaczące kwoty na jego utrzymanie i modyfikacje oraz rozbudowę infrastruktury serwerowej. Dlatego w 2015 r. rozpoczęto budowę nowego systemu informatycznego.

Kłopot w tym, że system się nie sprawdził. Dlaczego? "Nie osiągnięto docelowej, kompletnej architektury tego systemu" – zaznacza NIK. Jak zaznaczają eksperci Izby, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie zrealizowała niektórych założeń przyjętej w 2014 r. Strategii IT na lata 2014-2020.

"Polexit nam nie grozi". Marcinkiewicz jednak zaniepokojony:

 

 

Strategia nie była aktualizowana i nie została dostosowana do zmienionej, ogólnej Strategii ARiMR na lata 2016-2020, a także nie uwzględniała budowy kompetencji w oparciu o własny ośrodek tworzenia oprogramowania.

Jak zaznacza NIK, prawidłową obsługę wniosków i realizację płatności bezpośrednich dla rolników w ramach kampanii 2015 r., 2016 r. i 2017 r. zapewniono dzięki wprowadzeniu szczególnej organizacji pracy i zaangażowaniu pracowników.

Zobacz również: Dopłaty dla rolników równe w całej Unii? Nowy projekt

 

"Pracownicy Agencji pracowali na dwie zmiany, a także w dni wolne. W ramach każdej kampanii Agencja obsługiwała ponad 1,3 mln wniosków i wypłacała ponad 14 mld zł" – czytamy w raporcie.


nik.gov.pl

Przypomnijmy, że dopłaty dla rolników w ramach systemu wsparcia bezpośredniego, określane jako płatności bezpośrednie, to najbardziej powszechny instrument wsparcia rolnictwa w UE.

Jak podaje NIK, po przystąpieniu Polski do UE ponad 1,3 mln polskich rolników zostało objętych tym wsparciem w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (w 2016 r. otrzymali oni 3,34 mld euro).

W całej UE z takiego wsparcia korzysta blisko 7 mln rolników, a na dopłaty w 2016 r. wypłacono im prawie 41 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

UE
Czytaj także
Polecane galerie
Paweł
2018-12-15 11:16
Chyba nie byli w górach. Polecam okolice Kasprowego. Oni tam mają jeszcze traktory robione z rosyjskich czołgów. Może by ktoś ich podparł? Coś tam produkują. Byle bez nowoczesnych technologii.
a5
2018-10-27 16:17
Robotnik nie dostał nic z UNII.
nie?
2018-10-26 11:30
Ale głosują zwykle na PIS!
Pokaż wszystkie komentarze (137)