Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dopłaty bezpośrednie dla rolników. NIK ujawnia niewydolność systemu

Aby prawidłowo realizowane były dopłaty bezpośrednie dla rolników potrzeba wydajnego systemu. A na tym polu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poległa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Matthias Ripp/Flickr (CC BY 2.0))

Naczelna Izba Kontroli prześwietliła obsługę wniosków i realizację płatności bezpośrednich dla rolników w ostatnich latach. Wnioski są surowe.

"Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie zapewniła sprawnego i wydajnego systemu informatycznego SIA do obsługi wniosków o płatności bezpośrednie dla rolników" – stwierdza w raporcie NIK.

Jak tłumaczy Izba, użytkowany od ponad dekady system informatyczny wymagał daleko idących zmian architektury i technologii, w dodatku pochłaniał co roku znaczące kwoty na jego utrzymanie i modyfikacje oraz rozbudowę infrastruktury serwerowej. Dlatego w 2015 r. rozpoczęto budowę nowego systemu informatycznego.

Kłopot w tym, że system się nie sprawdził. Dlaczego? "Nie osiągnięto docelowej, kompletnej architektury tego systemu" – zaznacza NIK. Jak zaznaczają eksperci Izby, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie zrealizowała niektórych założeń przyjętej w 2014 r. Strategii IT na lata 2014-2020.

"Polexit nam nie grozi". Marcinkiewicz jednak zaniepokojony:

Strategia nie była aktualizowana i nie została dostosowana do zmienionej, ogólnej Strategii ARiMR na lata 2016-2020, a także nie uwzględniała budowy kompetencji w oparciu o własny ośrodek tworzenia oprogramowania.

Jak zaznacza NIK, prawidłową obsługę wniosków i realizację płatności bezpośrednich dla rolników w ramach kampanii 2015 r., 2016 r. i 2017 r. zapewniono dzięki wprowadzeniu szczególnej organizacji pracy i zaangażowaniu pracowników.

"Pracownicy Agencji pracowali na dwie zmiany, a także w dni wolne. W ramach każdej kampanii Agencja obsługiwała ponad 1,3 mln wniosków i wypłacała ponad 14 mld zł" – czytamy w raporcie.

nik.gov.pl

Przypomnijmy, że dopłaty dla rolników w ramach systemu wsparcia bezpośredniego, określane jako płatności bezpośrednie, to najbardziej powszechny instrument wsparcia rolnictwa w UE.

Jak podaje NIK, po przystąpieniu Polski do UE ponad 1,3 mln polskich rolników zostało objętych tym wsparciem w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (w 2016 r. otrzymali oni 3,34 mld euro).

W całej UE z takiego wsparcia korzysta blisko 7 mln rolników, a na dopłaty w 2016 r. wypłacono im prawie 41 mld euro.

* * Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl* *

Tagi: ue, dopłaty dla rolnictwa, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, czołówki, gospodarka światowa, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2018

ŁajdactwoZa jedną noc może obecna władza góry obalać, to takie dopłaty powinny być banałem. Wysłać najmądrzejszego do Brukseli i po kłopocie, albo dla rolników … Czytaj całość

24-10-2018

Ja wolę energooszczędnePiS wyprowadzi Polskę z Unii i nie będzie żadnych problemów z dopłatami dla rolników i zwykłe żarówki pojawią się legalnie w sklepach.

24-10-2018

:)Rolnicy którzy głosowali na Pis nie powinni dostać żadnych dopłat z unijnej kasy. Przecież UE i jej kasa to zło.

Rozwiń komentarze (138)