Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Straty w polskim rolnictwie wynoszą już 4,3 mln zł. Ta kwota może urosnąć

Z danych przekazanych przez wojewodów wynika, że komisje ds. szacowania strat w rolnictwie działają lub działały w 199 gminach na terenie kraju. Dotąd jedynie 14 komisji zakończyło swoje prace.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/PointImages)

Dotychczas jedynie 14 komisji zakończyło szacowanie strat w rolnictwie spowodowanych przez klęski żywiołowe. Oceniono, że wartość szkód wynosi ponad 4 mln 367 tys. złotych - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa w komunikacie.

Straty w rolnictwie szacują specjalne komisje powoływane na wniosek samorządu rolniczego przez wojewodę. Oszacowanie strat odbywa się w ciągu dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia wystąpienia szkody przez rolnika. Protokół strat jest podstawą do uzyskania pomocy ze strony państwa, np. w postaci kredytów klęskowych.

Z danych przekazanych przez wojewodów wynika, że komisje ds. szacowania strat w rolnictwie działają lub działały w 199 gminach na terenie kraju. Dotąd jedynie 14 komisji zakończyło swoje prace.

"Z ich protokołów wynika, że 3582 gospodarstw rolnych poniosło straty w uprawach. Niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi dotkniętych zostało około 13 tysięcy hektarów, w tym ponad 1421 ha wynosi powierzchnia działek, na których szkody przekroczyły 70 proc. oraz 8400 mkw powierzchni szklarni i tuneli foliowych, gdzie powstały szkody na powierzchni co najmniej 70 proc. upraw" - czytamy w komunikacie.

Resort przypomina, że w tym roku dopłata do składki ubezpieczenia wynosi 65 proc., a w budżecie państwa jest prawie 1 mld złotych przeznaczonych na ten cel. W kolejnych latach suma ta zostanie jeszcze zwiększona.

Tagi: klęski żywiołowe, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-05-2017

mirekkwota poraża, jedna wygrana w lotto i wszyscy rolnicy w Polsce uratowani, czekam na informację o winie Tuska, niebawem powinna się ukazać

11-05-2017

JanTeraz niech sie rolnik przekona co znaczy w jedendzien stracic wszystko i niech sie zastanowi jak siada do traktora z opryskiwaczem i wjezdza w … Czytaj całość

11-05-2017

poiu4 mln zł ? a co to jest na całą Polskę ? tyle to ma koncie pierwszy z brzegu badylarz, sadownik lub hodowca.

Rozwiń komentarze (7)