Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Rolnicy stracili na upałach ponad 500 mln zł. I to jeszcze nie koniec

12
Podziel się:

Blisko 112 tys. gospodarstw ucierpiało z powodu suszy. Zniszczone uprawy to już 2 mln hektarów – alarmuje Ministerstwo Rolnictwa.

Susza zbiera ogromne żniwo
Susza zbiera ogromne żniwo (ARKADIUSZ ZIOLEK)

Blisko 112 tys. gospodarstw ucierpiało z powodu suszy. Zniszczone uprawy to już 2 mln hektarów – alarmuje Ministerstwo Rolnictwa.

Te szacunki nie są jeszcze ostateczne. Komisje, które je opracowują, nie zakończyły jeszcze prac. Na razie wiadomo, że najbardziej ucierpiała Wielkopolska, gdzie poszkodowanych jest 30 tys. gospodarstw, a powierzchnia zniszczonych upraw to ok. 500 tys. ha. Oznacza to, że straty wyniosły ok. 215 mln zł.

Następne pod względem strat to Podlasie oraz warmińsko-mazurskie. Ucierpiało tam odpowiednio: 13,4 tys. oraz 11,6 tys. gospodarstw. Całość dotychczasowych strat rolników w Polsce to ok. 563 mln zł.

Zobacz także: Czego nie jeść w upalne dni?

W polskim prawie przewidziano różne pomocy rolnikom, którzy ponieśli straty przez klęski żywiołowe. Można np. umorzyć im składkę do KRUS czy podatku rolnego. Przewidziane są także ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię oraz odroczenia zapłaty zaciągniętych zobowiązań.

Rolnicy mogą także ubiegać się o niskooprocentowany kredyt na wznowienie produkcji. W wypadku, gdy straty w uprawach wynoszą ponad 70 proc., pomoc może być udzielana wprost z budżetu.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że dodatkowa pomoc spłynie do rolników w postaci dopłaty do hektara zniszczonej uprawy. Ale decyzja o ich wysokości dopiero zapadnie.

Według Głównego Urzędu Statystycznego wstępne szacunki mówią, że zbiory zbóż będą w tym roku o 14 proc. niższe niż przed rokiem. Cieplarniane warunki spowodują za to, że rekordowe będą zbiory owoców. Wyniosą 4,2 mln ton, tj. o ponad połowę więcej niż w roku ubiegłym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Bartek
6 lat temu
A zasadniczo to przy jakich warunkach rolnictwo jest opłacalne? Bo jak warunki są idealne to jest nadprodukcja i tez trzeba im dopłacać bo maja straty związane z niska cena...
proponuję.
6 lat temu
Zlikwidować komunistyczną reformę rolną, a majątki zwrócić prawowitym właścicielom. Tak jak zwrócono Kościołowi.
a może nie ?
6 lat temu
Unia wam da !
Mpolan
6 lat temu
Wojska obrony terytorialnej skierować do zbiorów tak jak kiedyś
Działalność G...
6 lat temu
Jak podciągnąć działalność gospodarcza pod rolnictwo? Chciałbym mieć krus i dopłaty oraz kasę jak mi nie idzie, bo rynek się załamał albo konkurencja stosuje nieuczciwe praktyki ? Jak jest dobrze to się nie mówi ile kasy wpadło , ale niech coś nie pójdzie jak trzeba .... A może by tak rozpatrywać wynik w perspektywie 5 lat????