Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeka pieniędzy dla rolników. Jest decyzja

0
Podziel się:

W tym roku na wieś popłynie 3,5 mld euro. Komisja Europejska dołoży kolejne dopłaty.

Rzeka pieniędzy dla rolników. Jest decyzja
(Krystian Dobuszyński/Reporter)

Od 16 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku jest na ten cel ponad 3,5 mld euro - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Tymczasem Komisja Europejska formalnie zatwierdziła przepisy w sprawie dopłat do prywatnego przechowywania mięsa wieprzowego. Tutaj też będą dopłaty.

_ - Po 10 latach doświadczeń w zakresie realizacji Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce, odważnie zmieniłem zasady wsparcia finansowego. Chcę w tej perspektywie bardzo mocno postawić na finansowanie rodzinnych gospodarstw małych i średnich, na dodatkowe wsparcie gospodarstw młodych rolników, a także na promocję rolników aktywnych i produkcyjnych _ - powiedział minister.

Podkreślił, że tym celom są podporządkowane oba filary WPR (dopłaty bezpośrednie i program rozwoju obszarów wiejskich- PROW).

Sawicki zaapelował do rolników, że jeżeli chcą otrzymywać dopłaty w grudniu powinni składać wnioski już w marcu.

Obecny na konferencji prezes ARiMR Andrzej Gross przypomniał, że Agencja będzie przyjmowała - jak co roku - wnioski do 15 maja, a wnioski dostarczone po 9 czerwca nie będą rozpatrywane - podkreślił prezes ARiMR. Rolnik może składać wnioski do 9 czerwca, ale za każdy dzień opóźnienia (po 15 maja) dopłaty pomniejszane są o 1 proc.

Na jednym formularzu wniosku można jednocześnie ubiegać się o: płatności bezpośrednie, dopłaty z PROW 2007-2013 (zobowiązania z poprzednich lat) oraz PROW 2014-2020 (nowe zobowiązania) dla działań: płatności ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne oraz o pomoc na zalesianie - wyliczał szef Agencji.

Jak mówił, dopłaty bezpośrednie mają przede wszystkim wspierać aktywnych rolników, małe i średnie gospodarstwa, które mają szansę na rozwój w warunkach globalizacji rynków, jak również pomagać w produkcji zdrowej, wysokiej jakości żywności. Nowy system dopłat bezpośrednich ma także wspierać restrukturyzację i modernizację sektora rolno-spożywczego.

Gross zaznaczył, że każdemu rolnikowi przysługuje dopłata podstawowa w oraz za tzw. Zazielenienie w wysokości 180 euro na hektar. Średnia płatność wyniesie ok. 240 euro na ha. Ale tzw. aktywny rolnik może uzyskać nawet 500 euro dopłat na hektar.

Aby otrzymać dopłatę za zazielenienie trzeba spełnić wymóg dywersyfikacji (zróżnicowania) upraw. Obowiązuje ona od 10 hektarów gruntów rolnych. Natomiast obowiązek utrzymywania obszarów proekologicznych dotyczy gospodarstw powyżej 15 gruntów ornych. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie spełniają wymóg zazielenienia - wyjaśnił Gross.

Nowym elementem jest dopłata dla młodych rolników (do 40 roku życia). Na ten cel przeznaczone jest 2 proc. z całej puli dopłat. Dostaną ją osoby, które po raz pierwszy rozpoczynają działalność rolniczą. Dopłata przysługuje do powierzchni 50 hektarów i wynosi 60 euro/ha.

Także nowym rodzajem płatności są dopłaty dodatkowe, które będą przysługiwały od 3,01 do 30 hektarów gruntów, będą one dodatkowo wspierały małe i średnie gospodarstwa rolne. Ich wysokości - to 40 euro/ha.

Inne niż w poprzedniej perspektywie będą dopłaty produkcyjne. Na ten rodzaj płatności przeznaczone jest 15 proc. puli. Dopłaty przysługują producentom: bydła, krów, owiec kóz, roślin wysokobiałkowych, chmielu, zmienników skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, owoców miękkich, lnu i konopi. Stawki tych dopłat są zróżnicowane.

Na dopłaty bezpośrednie na lata 2014-2020 Polski ma 23 mln 700 mln euro.

Będą dopłaty do wieprzowiny

Komisja Europejska formalnie zatwierdziła przepisy w sprawie dopłat do prywatnego przechowywania mięsa wieprzowego. W piątek zostały one opublikowane w dzienniku urzędowym KE, a w poniedziałek wchodzą w życie.

Dopłaty, w zależności od rodzaju mięsa i okresu jego przechowywania, mają wynosić od 210 do 305 euro za tonę. KE przewidziała wsparcie na przechowywanie na okres od trzech do pięciu miesięcy.

W założeniu ma to czasowo zmniejszyć dostawy na rynek i tym samym podnieść ceny wieprzowiny. KE przypomniała w piątkowym komunikacie, że sektor znalazł się pod presją po tym, jak wszedł w życie zakaz importu unijnej wieprzowiny do Rosji. Moskwa podjęła taką decyzję po wykryciu w Polsce oraz na Litwie przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na początku 2014 r.

Według wyliczeń KE cena trzody chlewnej jest o 20 procent niższa niż średnia z ostatnich 5 lat. Również marże są niższe od historycznej średniej (o 15 proc.) przez co wielu producentów i rolników, którzy odnotowywali straty od wielu miesięcy, stanęło w obliczu poważnych problemów z płynnością finansową.

Mechanizm dopłat do przechowywania był już zastosowany dla producentów serów, którzy dzięki wydłużeniu okresu magazynowania mieli więcej czasu na szukanie innych rynków zbytu po zamknięciu rynku rosyjskiego.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)