Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
embargo na wieprzowinę
13.05.2014 08:09

Sawicki w Chinach: nic tak nie pachnie jak pieniądz przy wieprzowinie

Minister rolnictwa Marek Sawicki przekonuje Chińczyków do zniesienia embarga na polską wieprzowinę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hubert Matys/REPORTER)

Według prognoz, nawet 1/3 eksportu tego rodzaju mięsa z Polski może trafić do chińskich żołądków.

Marek Sawicki przekonuje, że zrobi wszystko, aby Chiny zniosły zakaz importu polskiej wieprzowiny do Chin już w czerwcu. Minister rolnictwa dodaje, że wieprzowina z Polski już podbiła chińskie stoły.

_ Nasza wieprzowina ma dobrą jakość. (...) Na tej wieprzowinie zarabiają nie tylko Polacy, ale też Chińczycy, a nic tak nie pachnie jak pieniądz przy wieprzowinie _ - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia Marek Sawicki.

W 2008 roku do Chin trafiały polskie produkty spożywcze o wartości niespełna 12 milionów euro. 5 lat później ta kwota przekroczyła 160 milionów euro. Dużą część eksportu stanowi polskie mięso. W ubiegłym roku na chińskie stoły trafiło ponad 120 000 ton polskiej wieprzowiny; to porównywalnie tyle samo, co w sumie do Rosji i na Białoruś. Od lutego, w związku z afrykańskim pomorem świń, Chiny wstrzymały import wieprzowiny z Polski.

Minister rolnictwa Marek Sawicki przebywa z oficjalną wizytą w Chinach. Dziś jest w Szanghaju, gdzie na międzynarodowych targach branży spożywczej swoje produkty prezentuje ponad 60 polskich firm.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: embargo na wieprzowinę, marek sawicki, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz