Ślimak poszukiwany. Rusza sezon na winniczka

Ślimak poszukiwany. Rusza sezon na winniczka

Polskie ślimaki jako gotowy produkt spożywczy są eksportowane głównie do Francji, Austrii i Włoch Fot. zetat
Polskie ślimaki jako gotowy produkt spożywczy są eksportowane głównie do Francji, Austrii i Włoch
Ruszył sezon zbioru winniczka w woj. warmińsko-mazurskim. Do końca maja firmy, które uzyskały zezwolenia, będą mogły pozyskać blisko 400 ton tych ślimaków.

Zbiór i skup winniczków będzie prowadzony na Warmii i Mazurach drugi rok z rzędu po trzyletniej przerwie. Legalne pozyskiwanie winniczków jest możliwe między 20 kwietnia a 31 maja - przypomina PAP.

W poprzednim sezonie wykorzystano tylko część dopuszczalnego limitu. Osobom i podmiotom, które uzyskały wówczas zezwolenia, udało się zebrać łącznie 140 ton winniczków - wynika z ubiegłorocznych sprawozdań Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Winniczki objęte są w Polsce tzw. częściową ochroną gatunkową. Zbierać można wyłącznie osobniki o wymiarach handlowych, czyli średnicy muszli większej niż 30 mm. Jak wskazuje PAP, winniczki powinny osiągać takie rozmiary, gdy uzyskują dojrzałość płciową w wieku trzech lat. W ocenie RDOŚ, zachowanie minimalnego wymiaru muszli jest szczególnie istotne, ponieważ zbieranie osobników niewymiarowych (mniejszych nawet o 1-2 mm) może spowodować, że znaczna część winniczków nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej warunkującej przetrwanie lokalnych populacji.

Płoną mieszkania i domy od grilla


 

Czytaj także: Farmville w realu. Analiza Big Data przebojem wdziera się do telefonów rolników

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl


eksport, ślimak, winniczek
Czytaj także
Polecane galerie
krzysiek
2018-04-23 17:08
winniczek to autochton czemu zamiast winniczków pasiastych intruzów nie łapią albo jeszcze lepiej takich ryżych bez muszli pełno ich u mnie nad rzeką co to ma być jakaś podmiana etniczna?
placek
2018-04-22 10:50
Wegług UE to nie ślimaki tylko ryby.
Polak
2018-04-20 22:46
niech sobie złapią i na talerz ślimaki z Afryki
Pokaż wszystkie komentarze (11)