Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senacka komisja przyjęła ustawę o łączeniu agencji rolnych

6
Podziel się:

KOWR będzie mieścić się w Warszawie - w miejscu, gdzie dziś znajduje się Agencja Nieruchomości Rolnych. Oddział będzie w każdym województwie. Dodatkowo będą także filie, aby rolnik miał możliwie bliski i płynny dostęp i by mógł załatwiać niezbędne sprawy.

Senacka komisja przyjęła ustawę o łączeniu agencji rolnych
(DARIUSZ GACEK/REPORTER)

Ustawa o łączeniu agencji rolnych została przyjęta przez senacką komisję rolnictwa. Rządowa regulacja trafi na najbliższe posiedzenie plenarne izby wyższej parlamentu. Zakłada też powstanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Zmiany mają przynieść oszczędności budżetowe, gdyż liczba agencji rolnych będzie zredukowana z trzech do dwóch. Wiceszef resortu rolnictwa Zbigniew Babalski wskazuje też, że mają oznaczać ułatwienia dla rolników: Jestem przekonany, że jakość obsługi rolników zwiększy się. On będzie miał krótszą ścieżkę jeśli chodzi o załatwianie spraw w zakresie rozwoju własnej produkcji - mówi wiceszef ministerstwa rolnictwa.

Zbigniew Babalski zapowiada też, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie miał liczną sieć oddziałów i filii na terenie całego kraju: KOWR będzie mieścić się w Warszawie - w miejscu, gdzie dziś znajduje się Agencja Nieruchomości Rolnych. Oddział będzie w każdym województwie. Dodatkowo będą także filie, aby rolnik miał możliwie bliski i płynny dostęp i by mógł załatwiać niezbędne sprawy - wyjaśnia Zbigniew Babalski.

Zmiany mają wejść w życie we wrześniu. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powstanie na bazie Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych. Drugim funkcjonującym podmiotem będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zdaniem autorów projektu (resort rolnictwa) dotychczasowa struktura instytucji rolnych nie zapewnia realizacji wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Połączenie zadań dwóch agencji ma zmniejszyć koszty funkcjonowania, poprawić dostępność do usług i informacji dla beneficjentów, zmniejszyć obciążenia administracyjne. Planowane jest zmniejszenie liczby zatrudnionych w obu agencjach - o 30 proc. W sumie w KOWR ma pracować ok. 1800 osób.

Według projektu KOWR przejmie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych. Dotyczy to przede wszystkim gospodarowania państwową ziemią, a także realizacji zadań dotyczących kształtowania ustroju rolnego, w tym poprawy struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych. Ponadto, do zadań nowej instytucji będzie należało wspieranie działań na rzecz odnawialnych źródeł energii, obsługa funduszy promocji produktów rolno-spożywczych, wspieranie współpracy międzynarodowej w zakresie handlu żywnością, realizacja unijnego programu owoce i mleko w szkole, monitorowanie rynku cukru, wydawanie pozwoleń na import i eksport żywności do i z krajów pozaunijnych (więcej o tym tutaj)
.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
efsdfd
7 lat temu
co, antybiotyki nie pomagają?
awe
7 lat temu
Nasi rolnicy kosztują polskich podatników 12 mld zł rocznie ! Teraz super banda wyciągnie z 20 mld od nas !
ratunku
7 lat temu
Kochana Komuno Wracaj Bardzo Lubimy Twoje PEGEERY
Jacek
7 lat temu
Jan B. baron podkarpackich firm już do makaronów które nikt nie chciał w Polsce kupować nie dostanie od Agencji chyba już milionowych dotacji.Z firmy podobno teraz idą makarony ale do Egiptu czy nadal z dotacją od Agencji Rolnych.
DARKO
7 lat temu
WRESZCIE TA PROSTYTUTKA PSL MOŻE PRZESTANIE ISTNIEĆ