Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zbiory owoców
03.07.2014 07:55

Zbiory owoców będą gorsze niż w ubiegłym roku. Jakie ceny?

Mniej będzie jabłek, czereśni, wiśni i porzeczek - poinformował prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlexRaths/iStockphoto)

Tegoroczne zbiory owoców będą niższe niż w ubiegłym roku. Mniej będzie jabłek, czereśni, wiśni i porzeczek - poinformował prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. W jego ocenie zbiory jabłek mogą być o ok. 500 tys. ton niższe niż w ubiegłym roku, gdy zebrano 2,66 mln ton.

Dużo chorób grzybowych widać w sadach przydomowych, tych słabiej pielęgnowanych, ale można też zauważyć negatywne skutki zimy i wiosennych przymrozków w sadach produkcyjnych. - _ Znacznie słabiej będą plonowały m.in. bardzo popularne odmiany jabłek z grupy jonagold. Dlatego sadownicy oceniają, że w tym roku tych owoców będzie mnie _j - zaznaczył Maliszewski.

Jeżeli chodzi o inne gatunki owoców, to zbiory truskawek i malin są porównywalne do ubiegłego roku. Mniej jest czarnej porzeczki, gorsze będą zbiory czereśni, wiśni i śliw - wyliczał.

W 2013 r. zebrano 45 tys. ton czereśni, 185 tys. ton wiśni i 145 tys. ton czarnych porzeczek. Zbiory truskawek były na poziomie 170 tys. ton, a malin - 125 tys. ton. Ubiegły rok pod względem zbiorów tych owoców był lepszy od trzech poprzednich.

Obecnie na rynku hurtowym w Broniszach za czereśnie trzeba zapłacić 5-11 zł za kg (na targu w Warszawie kosztują one od 8-15 zł/kg), za maliny 7-9 zł za kg (targ - 12-14 zł/kg), wiśnie - 6-7 zł/kg, truskawki 2,3-4 zł/kg. Jabłka jonagold z ubiegłorocznych zbiorów - to wydatek w hurcie ok. 2 zł za kg.

Ceny owoców będą zależały od tego, jak będzie kształtował się eksport i jaka będzie sytuacja pod względem zbiorów w innych krajach. Ale wszystko skazuje, że _ polscy konsumenci będą mogli kupić dobry towar w dostępnych cenach _ - powiedział szef sadowników.

Zapytany o eksport jabłek do Rosji wyjaśnił, że choć sezon ich sprzedaży się już kończy, Rosjanie stale składają zamówienia na te owoce. - _ Ponadto w tym roku partnerzy ze wschodu kupili w Polsce niezwykle dużo świeżych truskawek _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Sawicki: Embargo na mięso to wielka polityka Minister rolnictwa tłumaczy, dlaczego Rosjanie nadal nie chcą kupować mięsa z Polski. Problem przeniesie się też sadowników?
Rosja wydaje wojnę gospodarczą Polsce? Od początku roku rosyjskie służby zablokowały dostawy polskiej wieprzowiny i produktów mleczarskich, a także nie wpuściły na rynek ponad 3,5 tysiące ton polskich jabłek.
Odszkodowania dla rolników. Od kiedy? Sawicki wyjaśnił, że z taką propozycją wystąpił do KE już wcześniej, ale nie było na to zgody
Tagi: zbiory owoców, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz