Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekompensaty UE dla rolników. Do podziału 125 mln euro

0
Podziel się:

- Nie może być tak, że rosyjskie embargo chce się załatwić funduszami rezerwy ogólnej w wysokości 125 mln euro. To są rzeczy niepoważne, nierozsądne - ocenia minister rolnictwa.

Rekompensaty UE dla rolników. Do podziału 125 mln euro
(Krystian Dobuszyński/Reporter)

Polska nie zgadza się na uruchomienie tylko 125 mln euro na rekompensaty za straty poniesione wskutek rosyjskiego embarga na żywność, ani na podział środków na gruszki i jabłka oraz pozostałe - tak minister rolnictwa Marek Sawicki komentuje propozycje Komisji Europejskiej.

Z opublikowanego przez resort rolnictwa omówienia projektu propozycji Komisji Europejskiej, przekazanego państwom UE do zaopiniowania, wynika, że _ całkowite wsparcie finansowe UE nie przekroczy 125 mln euro, przy czym 82 mln euro przeznacza się na wsparcie dla jabłek oraz gruszek, a 43 mln euro na pozostałe produkty _.

W Brukseli odbyło się kolejne spotkanie ekspertów z KE i państw członkowskich UE poświęcone ocenie skutków rosyjskiego embarga.

_ - Nie może być tak, że mamy rosyjskie embargo i chce się to załatwić funduszami rezerwy ogólnej w wysokości 125 mln euro. To są rzeczy niepoważne, nierozsądne. Wydaje mi się, że urzędnicy europejscy jeszcze nie wrócili z wakacji. Będziemy dalej walczyć _ - mówił Sawicki w Jabłonce (małopolskie).

Zaznaczył też: _ - Z tego co słyszę, żadne państwo nie przyjęło takiego podziału środków. Komisja twierdzi, że nie musi tego dalej konsultować - ja jestem przekonany, że ta kwota jeszcze się zmieni _. Zapowiedział interwencję w tej sprawie. 11 września w Warszawie będzie rozmawiał na temat odszkodowań z komisarzem UE ds. rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa, cytowany z kolei w komunikacie ministerstwa, podkreślił, że _ zapowiadane od kilku dni, a teraz przedstawione propozycje rekompensat są dla nas niekorzystne _. Według niego - podano w komunikacie - przeznaczenie większości środków na jabłka i gruszki jest w tym momencie niewłaściwe, gdyż zbiory tych owoców dopiero się zaczną, a najbardziej palącym problemem są papryka i warzywa kapustne. Mówił też, że _ nie ma też zgody na obniżenie stawek o połowę dla rolników niezrzeszonych _.

Sawicki mówił ponadto, że rolnicy ponieśli koszty produkcji i przynajmniej te kwoty powinny zostać im zwrócone. _ - Oferta Unii mówi o rekompensatach na poziomie 50 proc. kosztów wycofania - to koszty poniżej wartości rynkowej. Na takie propozycje nie możemy się zgodzić _ - powiedział.

Wcześniej na spotkaniu z rolnikami z Podhala minister powiedział: _ - Skoro politycy z Unii Europejskiej podjęli solidarnie decyzję o nałożeniu sankcji na Rosję, a Rosja nałożyła sankcje odwetowe, to cała Unia musi ponosić tego koszty. Unię było stać na wsparcie kryzysowe Grecji, a dzisiaj nie stać na wydanie 10 mld euro na uporządkowanie europejskiego rynku rolnego _.

Według opublikowanego przez Ministerstwo Rolnictwa omówienia propozycji KE, wsparcie finansowe przyznawano by uznanym organizacjom producentów owoców i warzyw, jak i producentom niebędącym członkami takich organizacji (tj. producentom indywidualnym).

_ - W przypadku wycofywania przez producentów indywidualnych stawki (...) zostaną dodatkowo pomniejszone o 50 proc. w przypadku przeznaczenia produktów na cele inne niż bezpłatna dystrybucja _ - podano.

Rekompensaty mają być przyznawane w przypadku przeprowadzenia _ tzw. wycofania z rynku (tj. nieprzeznaczenia owoców i warzyw do sprzedaży), niezbierania lub zielonych zbiorów _, czyli przeprowadzanych przed rozpoczęciem normalnych zbiorów. Komisja chce, aby w przypadku niezbierania i _ zielonych zbiorów _ maksymalne stawki nie mogły przekroczyć 90 proc. stawki określonej dla wycofań z przeznaczeniem na cele inne niż bezpłatna dystrybucja.

Propozycja KE - według resortu - jest taka, aby wsparcie finansowe objęło: pomidory, marchew, białą kapustę, paprykę słodką, kalafiory, ogórki, korniszony, pieczarki, jabłka, gruszki, truskawki, maliny, czarną, czerwoną i białą porzeczkę, jeżyny, agrest, winogrona stołowe i kiwi.

Ponadto - podano w omówieniu - KE proponuje, aby wsparcie finansowe było przyznawane w odniesieniu do działań przeprowadzanych od 18 sierpnia 2014 r. do 30 listopada 2014 r. Zaś wnioski o płatność można byłoby składać do 12 grudnia 2014 r. Wsparcie ma być wypłacane po 16 października 2014 r. Wypłacanie rekompensat ma trwać do 30 czerwca 2015 r.

_ - W przypadku stwierdzenia, że suma kwot wnioskowanych osiągnęła maksymalny poziom wsparcia UE tj. 125 mln euro, Komisja Europejska niezwłocznie powiadomi państwa członkowskie o konieczności wstrzymania przyjmowania wniosków i ewentualnym zastosowaniu współczynnika redukcji. Oznacza to, że przy składaniu i rozpatrywaniu wniosków obowiązywać będzie zasada "kto pierwszy ten lepszy" _ - czytamy.

Dwa tygodnie temu Rosja wprowadziła roczny zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Do embarga nie przyłączyły się Białoruś i Kazachstan, które wraz z Rosją tworzą Unię Celną.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)