Money.plAgrobiznesBaza wiedzy rolniczej

Dziurawiec zwyczajny

B C D G K M N O P R S Ś T W Z
Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec zwyczajny jest wieloletnia byliną występująca powszechnie na naturalnych stanowiskach w całej Europie. W Polsce dziurawiec spotykany jest na słonecznych stanowiskach na łąkach, przy drogach, miedziach i w lasach. Bylina osiąga wysokość około od 30 do 80 cm. W niektórych przypadkach może urosnąć do 100 cm. Okres kwitnienia krzewinki przypada na od połowy czerwca do sierpnia. Ziele dziurawca zawiera olejki lotne, garbniki, flawonoidy i przede wszystkim hiperycynę (hyperycynynę) - czerwony barwnik stanowiący najważniejszą substancję leczniczą ziela.

Wymagania glebowe

Dziurawiec nie posiada specjalnych wymagań glebowych, rośnie nawet a słabych glebach, pod warunkiem, że nie jest zbyt podmokła i jałowa. Najlepiej rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Roślina posiada sztywno wznosząca się łodygę owalne liście i złocistożółte kwiaty. Krzewinka tworzy kępy, których szerokość osiąga 50 cm. Surowcem zielarskim jest ziele, zbierane w pierwszym okresie kwitnienia.

Zastosowanie dziurawca zwyczajnego

Substancje zawarte w dziurawcu posiadają wiele właściwości farmakologicznych przeciwbólowe przeciwzapalne, przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne. Regulujące działanie ziela na poziom serotoniny wpływa na poprawę samopoczucia. Znosi napięcie i przeciwdziała depresji. Działanie antydepresyjne dziurawca zostało potwierdzone klinicznie. Zalecane jest stosowanie dziurawca w czasie menopauzy, przy huśtawkach nastroju, czy w wypadu obfitych lub bolesnych miesiączek.

Kwiat pomaga również przy nerwobólach, bólach stawów i bolesnych miesiączkach. Stosowany jest także w stanach grypy i przeziębienia. Dziurawiec stosowany zewnętrznie w postaci okładów łagodzi rany i oparzenia.

Przeciwwskazania stosowania Dziurawca

Substancje zawierające hiperycynę nie powinny być podawane dzieciom, kobietom w ciąży oraz osobom z uszkodzona wątrobą. Stosowanie preparatów z dziurawca w połączeniu z lekami farmakologicznymi powinno być skonsultowane z lekarzem. Zioła mogą osłabiać lub zaburzać działanie stale przyjmowanych leków. W nadmiernych ilościach dziurawiec może spowodować uczulenie na skórze.


Kategoria: rośliny
Zobacz także
  • Przędziorki

    Czym są przędziorki Przędziorki to małe czerwone pajączki o wielkości do 0, 5 mm. Największymi szkodnikami roślin są przędziorki: chmielowiec, storczyk owiec i cytrusowiec. Najczęściej ich obecność...

  • Pluskwiaki

    Pluskwiaki to owady o różnej długości ciała, mogą mieć od 0,5 mm do nawet 10 cm, najczęściej można je spotkać w środowisku wodnym i lądowym. Nie są bardzo groźne, jednak jeśli pojawią się na...

  • Mączlik

    Mączlik szklarniowy to jeden z najczęściej występujących szkodników roślin w szklarniach, a także w gospodarstwie domowym. Należy do rodziny pluskwiaków i nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, prawie...

  • Dżdżownice

    Dżdżownice należą do skąposzczetów, czyli rodziny pierścienic. Posiadają wyraźna segmentację ciała, które osiąga długość 30 cm. W przyrodzie można spotkać aż 1500 różnych gatunków dżdżownic....

  • Krwawnik pospolity

    Krwawnik pospolity jest rośliną pochodząca z rodziny astrowatych. Najczęściej można ją spotkać na nieużytkach, skrajach lasów, pastwiskach czy pobocznych trawnikach w okresie od czerwca do...

  • Kredyt klęskowy dla rolników 2018
    Kredyt klęskowy dla rolników 2018 więcej

    Kredyt klęskowy przysługuje rolnikom, którzy ponieśli straty w produkcji rolnej w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Kredyty dofinansowane są przez ARiMR i wymagają odpowiednich procedur.

    • Sadzenie dużego drzewa
      Sadzenie dużego drzewa więcej

      Sadzenie dużych drzew to nie łatwa sztuka. Należy mieć do tego profesjonalną wiedzę i odpowiednie umiejętności. A często również profesjonalne narzędzia. Duże drzewa mają już swoje wymagania i nie lubią przesadzania.

      • Sadzenie storczyka
        Sadzenie storczyka więcej

        Storczyki to rośliny, które bardzo szybko z ogrodów przeniosły się do mieszkań, jako rośliny ozdobne i doniczkowe. Rosną również w ogrodzie, nie mają zbyt dużych wymagań, trochę uwagi i storczyki będą miały piękne i ładne kwiaty. W Polsce występuje ok.35 różnych gatunków.

        • Sadzenie czarnej porzeczki
          Sadzenie czarnej porzeczki więcej

          Porzeczka czarna to gatunek należący do rośliny agrestowatych. Jest to krzew, który zazwyczaj osiąga ok. 2m wysokości. Owoce czarnej porzeczki nadają się zarówno do spożycia od razu, jak i w formie przetworzonej. Ma duże właściwości lecznicze i jest bogata w witaminę C i PP.

Nazwa Cena Zmiana tyg.
6,60 PLN/kg 0,00%
3,75 PLN/kg 0,00%
563,33 PLN/t 0,00%
780,00 PLN/t 0,00%
708,93 PLN/t 0,00%
Nazwa Cena Zmiana 1m
84,34 cent/funt 0,00%
220,50 cent/funt 0,00%
155,95 cent/funt 0,00%
12,83 cent/cetnar 0,00%
  • ON
  • Pb95
  • Pb98
  • LPG
  • 6,69
  • 6,65
  • 7,29
  • 2,84

Źródło: www.e-petrol.pl/ | Ostatnia aktualizacja: 2024-04-24