Money.plAgrobiznesBaza wiedzy rolniczej

Czosnek niedźwiedzi

B C D G K M N O P R S Ś T W Z
Czosnek niedźwiedzi
Czosnek niedźwiedzi jest roślina należącą do rodziny czosnkowatych, posiadającą właściwości lecznicze. Roślina występuje na naturalnych stanowiskach leśnych w całym kraju i osiąga wysokość od 20 do 50 cm. Liście czosnku niedźwiedziego przypominają liście konwalii. Po ich zerwaniu roślina wydaje intensywny, charakterystyczny zapach czosnku.

Warunki glebowe czosnku niedźwiedziego

Stanowisko, w którym czosnek niedźwiedzi ma szansę na prawidłowy rozwój powinno być zasobne w glebę próchniczą o odczynie zasadowym i dodatkowo umiarkowanie wilgotną. Czosnek nie posiada naturalnych zabezpieczeń przed suszami, dlatego aby się rozwijał prawidłowo potrzebuje dużej ilości wody. Kwitnienie rośliny rozpoczyna się w maju wytwarzając białe kwiatostany.
Czosnek niedźwiedzi jest rośliną mrozoodporną. Sadzenie powinno być rozpoczęte na przełomie września i października na głębokość 6-8cm w odległości co 10cm. Czosnek niedźwiedzi z powodzeniem możne rosnąć na stanowiskach zacienionych.

Właściwości

Czosnek niedźwiedzi posiada bogate właściwości lecznicze i kulinarne. W tym celu wykorzystane są nie tyle główki co liście rośliny. W kwiatach tych możemy znaleźć witaminy C, A, E, olejki eteryczne, aminokwasy, siarkę mangan, żelazo oraz wiele innych mikro i makroelementów. Czosnek ma działanie bakteriobójcze oraz przeciwgrzybiczne. Poza tym obniża ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu, stosowany jest również przy chorobach górnych dróg oddechowych.

Zastosowanie

Czosnek nadaje się jako dodatek do sałatek, past twarogowych, lub maseł ziołowych. Najlepiej spożywać go w formie nieprzetworzonej. Dzięki temu zachowuje swoje cenne właściwości. Młode liście mogą stanowić dodatek do zup lub makaronów. Cebulki czosnku zbierane na przełomie lata i jesieni wykorzystywane są najczęściej do przygotowywania nalewek.


Kategoria: rośliny
Zobacz także
  • Krwawnik pospolity

    Krwawnik pospolity jest rośliną pochodząca z rodziny astrowatych. Najczęściej można ją spotkać na nieużytkach, skrajach lasów, pastwiskach czy pobocznych trawnikach w okresie od czerwca do...

  • Czerwce

    Czerwce to pluskwiaki równoskrzydłe, wśród najczęściej występujących można spotkać: miseczniki, skorupniki czy tarczniki. W naturze występuje około 7000 różnych gatunków tych szkodników. Atakują...

  • Mszyce

    Czym są mszyce. Mszyce to jedne z wielu szkodników naszych upraw, jak już się pojawią atakują masowo żerując na roślinach. Są to małe owady, o miękkim i delikatnym ciele i błoniastych skrzydłach....

  • Opuchlak

    Opuchlak należy do owadów z rodziny chrząszczy, tylko niektóre jego gatunki są zaliczane do szkodników upraw. Najczęściej spotkać można opuchlaka truskawkowa czy opuchlaka rudonoga. Szkodnik ten...

  • Tarcznik

    Tarcznik to szkodniki bytujące głównie na roślinach ozdobnych oraz użytkowych. Stanowią duże zagrożenie dla roślin. Są mikroskopijne, posiadają podłużne, nitkowate ciało. Do popularnych gatunków...

    • Uprawa dyni
      Uprawa dyni więcej

      Pochodząca z Ameryki Środkowej dynia to prawdziwa skarbnica witamin i cennych związków. Posiada właściwości moczopędna oraz żółciopędne a także usprawnia pracę przewodu pokarmowego i moczowego, zapobiega zaparciom.

      • Sadzenie grzybów
        Sadzenie grzybów więcej

        Zamiast do lasu na grzyby można wybrać się … do własnego ogrodu. Jednak w ogrodzie najlepiej sprawdzą się tylko jadalne odmiany grzybów, takie jak: pieczarka, boczniak czy twardziak japoński. Leśne grzyby w klasycznym ogrodzie raczej się nie sprawdzą. Zabraknie im właściwości odżywczych, z których korzystają w lesie dzięki obecności drzew i ściółki leśnej.

        • Sadzenie kaktusa
          Sadzenie kaktusa więcej

          Kaktusy to jedna z najczęściej pojawiających się w domu roślin ozdobnych. Są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają zbyt wiele, by rosnąć. Ich naturalnym środowiskiem są pustynie Ameryki. Preferują suchy i gorący klimat. Uznaje się, że występuje ich około 1500-2000 gatunków.

Nazwa Cena Zmiana tyg.
6,60 PLN/kg 0,00%
3,75 PLN/kg 0,00%
563,33 PLN/t 0,00%
780,00 PLN/t 0,00%
708,93 PLN/t 0,00%
Nazwa Cena Zmiana 1m
96,95 cent/funt -2,91%
214,35 cent/funt -1,17%
147,54 cent/funt -4,26%
12,83 cent/cetnar 0,00%
  • ON
  • Pb95
  • Pb98
  • LPG
  • 6,05
  • 6,13
  • 6,79
  • 2,85

Źródło: www.e-petrol.pl/ | Ostatnia aktualizacja: 2023-09-20