Money.plAgrobiznesBaza wiedzy rolniczej

Babka lancetowata

B C D G K M N O P R S Ś T W Z
Babka lancetowata
Babka lancetowata jest powszechnie spotykaną rośliną o właściwościach leczniczych. Określana jest mianem babki koniczynowej, ponieważ jest często spotykana w koniczynie lucernie. Bylina występuje powszechnie na całym obszarze klimatu umiarkowanego. W Polsce spotykana jest przede wszystkim na łąkach, trawnikach, zboczach i polanach Ze względu na jej szybkie rozprzestrzenianie przez wiele osób uważana jest za uciążliwy, trudny do wytępienia chwast. W rzeczywistości babka lancetowata posiada ogromną wartość zielarską, dzięki czemu wykorzystywana jest do produkcji preparatów leczniczych.

Charakterystyka babki lancetowatej

Babka rośnie na ziemiach lekkich i przewiewnych. Preferuje gleby czarnoziemne lub gliniasto-piaszczyste. W okresie kwitnienia pojawiają się pędy kwiatonośne, osiągające 40 cm wysokości.
Babka posiada charakterystyczne gładkie, ciemnozielone liście tworzące przyziemna rozetę. Od góry są zaostrzone, u nasady zwężają się w ogonek. Biały lub brunatnoróżowy kwiatostan zebrany jest w kłos. Babka lancetowata kwitnie od maja do sierpnia.

Właściwości i zastosowanie babki lancetowatej

Liście babki zawierają substancje śluzowe, garbniki, flawonoidy, sole mineralne (min.: potas, sód wapń, fosfor)kwasy mineralne i witaminy. Występowanie tych związków sprawia, że babka lancetowata posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne ściągające, hamujące krwawienie, łagodzące obrzęki oraz przeciwskurczowe.
Napar z babki lancetowatej stosowany jest w przypadku nieżytu żołądka i jelit oraz przy skąpym wydzielaniu kwasu solnego lub w ogóle jego braku w przewodzie pokarmowym. Sok z babki działa powlekająco i wykrztuśnie. Babka ma również właściwości przeciwbiegunkowe oraz osłonowe i stosowana jest przy chorobach układu pokarmowego.Napary i odwary działają przeciwzapalnie niszcząc bakterie w jamie ustnej. Wyciągi z rośliny działają rozkurczająco na mięśnie gładkie dróg oddechowych. Stosowane są przeciwko kaszlowi chrypce i problemami z odkrztuszaniem. Roślina ta wykazuje działania przyśpieszające gojenie się ran i regenerację uszkodzonego nabłonka.


Kategoria: rośliny
Zobacz także
  • Tarcznik

    Tarcznik to szkodniki bytujące głównie na roślinach ozdobnych oraz użytkowych. Stanowią duże zagrożenie dla roślin. Są mikroskopijne, posiadają podłużne, nitkowate ciało. Do popularnych gatunków...

  • Rdest ptasi

    Rdest ptasi to pospolity chwast z rodziny rdestowatych. Jego nazwa związana jest z faktem, że jest on ulubionym pokarmem ptaków,szczególnie wróbli i ptactwa domowego - kur, gęsi, kaczek. Roślina...

  • Wciornastki

    Wciornastek (Frankliniella occidentalis) to szkodnik kwarantannowy, którego dorosłe owady posiadają podłużne, czarne ciało ok. 2 mm i można je zobaczyć używając lupy. Jak objawia się obecność...

  • Konwalia

    Charakterystyka konwalii Konwalia majowa jest bylina pochodzącą z rodziny liliowatych. W Polsce występuje najczęściej w prześwietlonych lasach liściastych lub mieszanych tworząc duże skupiska....

  • Ślimaki

    Czym są ślimaki Ślimaki występują w każdym ogrodzie, nie sposób się ich pozbyć raz i na zawsze, wrócą następne, ale możemy chronić przed nimi nasze rośliny. Jest na to kilka skutecznych sposobów. W...

  • Sadzenie kiełków
    Sadzenie kiełków więcej

    Kiełki to rośliny we wczesnej fazie wzrostu, które nie zdążyły przekształcić się jeszcze w siewki. Zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnych wartości odżywczych, przez co są cennym elementem diety. Kiełki najczęściej je się w postaci surowej, jako dodatek do kanapek, sałatek i jako dekoracja potraw.

    • Sadzenie nasturcji
      Sadzenie nasturcji więcej

      Nasturcja to roślina z rodziny nasturcjowatych. Do tego gatunku zalicza się ok. 80 różnych rodzajów. W Polsce najczęściej uprawia się ją w ogrodzie lub na balkonie. Pochodzi z terenów Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. W zależności od gatunku może osiągać wielkość od 30 cm do 3 m.

      • Sadzenie gruszy
        Sadzenie gruszy więcej

        Grusza to drzewo z rodziny różowatych. Typowym uprawnym gatunkiem jest Pyrus communis L., czyli grusza pospolita. Drzewko to jest mniej odporne na mrozy niż jabłoń i jest trochę trudniejsza w pielęgnacji.

        • Sadzenie frezji
          Sadzenie frezji więcej

          Frezje to byliny z rodziny kosaćcowatych, do tego gatunku zalicza się 6 różnych rodzajów kwiatów. Są to rośliny, które przybyły z Przylądka Dobrej Nadziei. Wymagają, więc odpowiedniej dla tamtejszego klimatu temperatury i dobrej gleby.

Nazwa Cena Zmiana tyg.
6,60 PLN/kg 0,00%
3,75 PLN/kg 0,00%
563,33 PLN/t 0,00%
780,00 PLN/t 0,00%
708,93 PLN/t 0,00%
Nazwa Cena Zmiana 1m
84,34 cent/funt 0,00%
220,50 cent/funt 0,00%
155,95 cent/funt 0,00%
12,83 cent/cetnar 0,00%
  • ON
  • Pb95
  • Pb98
  • LPG
  • 6,67
  • 6,39
  • 6,99
  • 2,89

Źródło: www.e-petrol.pl/ | Ostatnia aktualizacja: 2024-03-13