Money.plAgrobiznesBaza wiedzy rolniczej

Dziurawiec zwyczajny

B C D G K M N O P R S Ś T W Z
Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec zwyczajny jest wieloletnia byliną występująca powszechnie na naturalnych stanowiskach w całej Europie. W Polsce dziurawiec spotykany jest na słonecznych stanowiskach na łąkach, przy drogach, miedziach i w lasach. Bylina osiąga wysokość około od 30 do 80 cm. W niektórych przypadkach może urosnąć do 100 cm. Okres kwitnienia krzewinki przypada na od połowy czerwca do sierpnia. Ziele dziurawca zawiera olejki lotne, garbniki, flawonoidy i przede wszystkim hiperycynę (hyperycynynę) - czerwony barwnik stanowiący najważniejszą substancję leczniczą ziela.

Wymagania glebowe

Dziurawiec nie posiada specjalnych wymagań glebowych, rośnie nawet a słabych glebach, pod warunkiem, że nie jest zbyt podmokła i jałowa. Najlepiej rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Roślina posiada sztywno wznosząca się łodygę owalne liście i złocistożółte kwiaty. Krzewinka tworzy kępy, których szerokość osiąga 50 cm. Surowcem zielarskim jest ziele, zbierane w pierwszym okresie kwitnienia.

Zastosowanie dziurawca zwyczajnego

Substancje zawarte w dziurawcu posiadają wiele właściwości farmakologicznych przeciwbólowe przeciwzapalne, przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne. Regulujące działanie ziela na poziom serotoniny wpływa na poprawę samopoczucia. Znosi napięcie i przeciwdziała depresji. Działanie antydepresyjne dziurawca zostało potwierdzone klinicznie. Zalecane jest stosowanie dziurawca w czasie menopauzy, przy huśtawkach nastroju, czy w wypadu obfitych lub bolesnych miesiączek.

Kwiat pomaga również przy nerwobólach, bólach stawów i bolesnych miesiączkach. Stosowany jest także w stanach grypy i przeziębienia. Dziurawiec stosowany zewnętrznie w postaci okładów łagodzi rany i oparzenia.

Przeciwwskazania stosowania Dziurawca

Substancje zawierające hiperycynę nie powinny być podawane dzieciom, kobietom w ciąży oraz osobom z uszkodzona wątrobą. Stosowanie preparatów z dziurawca w połączeniu z lekami farmakologicznymi powinno być skonsultowane z lekarzem. Zioła mogą osłabiać lub zaburzać działanie stale przyjmowanych leków. W nadmiernych ilościach dziurawiec może spowodować uczulenie na skórze.


Kategoria: rośliny
Zobacz także
  • Grzybień biały

    Grzybień biały potocznie nazywanty także lilią wodną posiada charakterystyczne białe kwiaty występujace ponad powierzchnią wody. Roślina pochodzi z rodziny grzybieniowatych. Występuje on na...

  • Skorki

    Skorki to popularne szkodniki a terenie Europy, popularnie nazywane są szczypawkami. Są to małe, żółtawobrązowe owady, które żerują głównie nocą. Atakują Skorki żerują głównie na drzewach...

  • Krociongi

    Krocionogi należą do rodziny wijów, mają wydłużone ciało i najczęściej są brunatne lub czarne. Najczęściej zamieszkują ściółkę lub spróchniałe drewno. Zazwyczaj atakują kiełkujące nasiona, młode...

  • Glistnik jaskółcze ziele

    Glistnik jaskółcze ziele jest byliną występująca w zaroślach, przydrożach, rumowiskach czy zaniedbanych ogrodach. Należy ona do rodziny roślin makowatych. Roślinę można spotkać na terenie całej...

  • Mączlik

    Mączlik szklarniowy to jeden z najczęściej występujących szkodników roślin w szklarniach, a także w gospodarstwie domowym. Należy do rodziny pluskwiaków i nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, prawie...

  • Uprawa dyni
    Uprawa dyni więcej

    Pochodząca z Ameryki Środkowej dynia to prawdziwa skarbnica witamin i cennych związków. Posiada właściwości moczopędna oraz żółciopędne a także usprawnia pracę przewodu pokarmowego i moczowego, zapobiega zaparciom.

    • Sadzenie bratków
      Sadzenie bratków więcej

      Bratki to rośliny z rodziny fiołkowatych, w Polsce najczęściej uprawiany jest, jako roślina ozdobna. Można ją sadzić zarówno w domu, w doniczce jak i w ogrodzie. Bratki są połączeniem trzech dzikich gatunków: fiołka trójbarwnego, fiołka żółtego i fiołka ałtajskiego.

      • Sadzenie poru
        Sadzenie poru więcej

        Por jest warzywem całorocznym i w smaku jest trochę delikatniejszy od cebuli. Jest nieodzownym dodatkiem do sałatek, zup czy surówek.

        • Sadzenie wrzosu
          Sadzenie wrzosu więcej

          Wrzosy to rośliny, które najlepiej rosną w grupach. Najładniej wyglądać będą w ogrodzie na usypanym specjalnie dla nich wzniesieniu. Wrzosy należą do roślin miododajnych, z całą pewnością przyciągną owady, dlatego warto nie sadzić ich blisko posesji.

Nazwa Cena Zmiana tyg.
6,60 PLN/kg 0,00%
3,75 PLN/kg 0,00%
563,33 PLN/t 0,00%
780,00 PLN/t 0,00%
708,93 PLN/t 0,00%
Nazwa Cena Zmiana 1m
84,34 cent/funt 0,00%
220,50 cent/funt 0,00%
155,95 cent/funt 0,00%
12,83 cent/cetnar 0,00%
  • ON
  • Pb95
  • Pb98
  • LPG
  • 6,67
  • 6,39
  • 6,99
  • 2,89

Źródło: www.e-petrol.pl/ | Ostatnia aktualizacja: 2024-03-13