Money.plAgrobiznesBaza wiedzy rolniczej

Glistnik jaskółcze ziele

B C D G K M N O P R S Ś T W Z
Glistnik jaskółcze ziele
Glistnik jaskółcze ziele jest byliną występująca w zaroślach, przydrożach, rumowiskach czy zaniedbanych ogrodach. Należy ona do rodziny roślin makowatych. Roślinę można spotkać na terenie całej Europy oraz północnej Azji. W Polsce najczęściej występuje na nizinach. Nazwa rośliny jest związana z tym, że pojawia się i zamiera wraz z przlotem i odlotem jaskółek. Okres kwitniena ziela przypada na późna wiosnę i trwa do poczatku jesieni.

Opis kwiatu

Ziele jest roślina wieloletnia osiągająca do 75 cm wysokości. Posiada ona rozgałęzione łodygi, na których osadzone są gładkie, karbowane, albo z głębokimi wcięciami liście. Roślina posiada niwielkie jasno- żółte kwiaty. Ich średnica nie przekracza 2 cm. Nasiona glistnika są koloru czarnego. W miejscach uszkodzenia tkanki rosliny wyplywa palacy i lepki sok o pomarańczowej barwie. Sok ten jest trujący, jednak posiada on również właściwości lecznicze.
W łodychach i liściach jaskółczego ziela znajduje się wysokie stężenie alkaloidów. W wyciekającym z uszkodzeń soku znajduje się az 18 róznych alkaloidów, podzielonych na cztery różne grupy chemiczne. W soku glistnika znajduje się duża ilość aminów biogennych, karotenu, witaminy C, glikogenu, olejków eterycznych i innych związków chwmicznych.

Zastosowanie wewnętrzne glisnika
Glistnik jaskółcze ziele był wykorzystywany jako roślina lecznicza. Związki czynne zawarte w roślinie zwiększają wydzielanie żółci i pozytwnie wpływaja na jej odpływ od dwunastnicy. Ziele glistnika stosowane jest jako środek rozkurczajacy na przewód pokarmowy. Ponadto wykorzystywane jest w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego , wątroby i dróg żółciowych (stany skurczowe dróg żółciowych, kolka żółciowa, jelitowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa, skurczowe bóle brzucha,)
Zewnętrznie ziele stosowane jest w leczeniu zakażeń skóry ze wzgledu na właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze pierwotniakobójcze

Roślina może być stosowana tylko po konsultacji z lekarzem ze względu na jej właściwości trujące. Przedawkowanie glistnika może powodować bóle żołądka, zawrot głowy czy odurzenie. Ziele rośliny działa uspokajająco, rozkurczowo oraz korzystnie wpływają na odpływ żółci do dwuastnicy. Preparaty wykonane z glistka mają zastosowanie w leczeniu chorób przwodu pokarmowego, wątroby czy dróg żółciowych.
Świeży sok z ziela jest w medycynie ludowej posiada właściwości do usuwania kurzajek z tego względu nazywany jest "zielem od brodawek".


Kategoria: rośliny
Zobacz także
  • Wełnowiec szklarniowy

    Wełnowiec szklarniowy występuje najczęściej na storczykach, to owalny owad, mający od 2 do 5 mm, najczęściej są zielone lub różowe, ale pokrycie ich ciała wojłokiem powoduje srebrzysty odcień....

  • Czerwce

    Czerwce to pluskwiaki równoskrzydłe, wśród najczęściej występujących można spotkać: miseczniki, skorupniki czy tarczniki. W naturze występuje około 7000 różnych gatunków tych szkodników. Atakują...

  • Babka zwyczajna

    Babka zwyczajna nazywana również babką większą należy do rodziny babkowatych to bylina powszechnie spotykana na całym terytorium Polski. Roślinę tę można zauważyć na trawnikach, w ogrodach czy tez...

  • Czosnek niedźwiedzi

    Czosnek niedźwiedzi jest roślina należącą do rodziny czosnkowatych, posiadającą właściwości lecznicze. Roślina występuje na naturalnych stanowiskach leśnych w całym kraju i osiąga wysokość od 20 do...

  • Dziurawiec zwyczajny

    Dziurawiec zwyczajny jest wieloletnia byliną występująca powszechnie na naturalnych stanowiskach w całej Europie. W Polsce dziurawiec spotykany jest na słonecznych stanowiskach na łąkach, przy...

  • Sadzenie chili
    Sadzenie chili więcej

    Papryka chili, czy inaczej papryka ostra to odmiana papryki o bardzo ostrym smaku. Sadzenie chili powinno odbywać się w dobrze przepuszczalnym podłożu, które będzie dobrze odprowadzać wodę, papryka stanowczo lepiej zniesie przesuszenie niż przelanie jej wodą. Wymagają też odpowiednio wysokich temperatur.

    • Sadzenie grzybów
      Sadzenie grzybów więcej

      Zamiast do lasu na grzyby można wybrać się … do własnego ogrodu. Jednak w ogrodzie najlepiej sprawdzą się tylko jadalne odmiany grzybów, takie jak: pieczarka, boczniak czy twardziak japoński. Leśne grzyby w klasycznym ogrodzie raczej się nie sprawdzą. Zabraknie im właściwości odżywczych, z których korzystają w lesie dzięki obecności drzew i ściółki leśnej.

      • Sadzenie gruszy
        Sadzenie gruszy więcej

        Grusza to drzewo z rodziny różowatych. Typowym uprawnym gatunkiem jest Pyrus communis L., czyli grusza pospolita. Drzewko to jest mniej odporne na mrozy niż jabłoń i jest trochę trudniejsza w pielęgnacji.

        • Sadzenie fasoli szparagowej
          Sadzenie fasoli szparagowej więcej

          Fasolka szparagowa latem króluje na talerzach w wielu polskich domach. Nic dziwnego smakuje prawie każdemu. Nie ma żadnej przeszkody, by można było mieć własną uprawę fasolki szparagowej we własnym ogrodzie.

Nazwa Cena Zmiana tyg.
6,60 PLN/kg 0,00%
3,75 PLN/kg 0,00%
563,33 PLN/t 0,00%
780,00 PLN/t 0,00%
708,93 PLN/t 0,00%
Nazwa Cena Zmiana 1m
72,72 cent/funt 0,00%
211,00 cent/funt 0,00%
163,53 cent/funt 0,00%
12,83 cent/cetnar 0,00%
  • ON
  • Pb95
  • Pb98
  • LPG
  • 6,75
  • 6,62
  • 7,26
  • 3,14

Źródło: www.e-petrol.pl/ | Ostatnia aktualizacja: 2023-03-29