Money.plAgrobiznesAgroPorady
Sadzenie porzeczki

Sadzenie porzeczki

Odpowiednio uprawiany krzew porzeczki może owocować nawet przez 30 lat, należy jednak dobrze wybrać sadzonkę, by była zdrowa i dawała ładne owoce. Aby mieć pewność, że porzeczka dobrze się przyjmie warto zakupić sadzonkę w szkółce lub zamówić u sprawdzonego dostawcy.

Sadzenie mieczyków

Sadzenie mieczyków

Mieczyki (Gladiolus L.) to piękne kwiaty, które ozdobią każdy ogród. Aby były zdrowe i ładne należy na samym początku już zadbać, o jakość bulw. Ważne żeby były one zdrowe, suche, bez plam i uszkodzeń.

Sadzenie ananasa

Sadzenie ananasa

Ananas należy do tropikalnych owoców, które z powodzeniem mogą rosnąć w każdym domu. Aby to zrobić wystarczy kupić dorodnego i zdrowego ananasa, ściąć z niego wierzchołek, z niewielką warstwą owocu i odłożyć, by wysechł. Ananasy można podzielić na dwa gatunki, biorąc pod uwagę jadalność owocu. Z jednych możemy cieszyć się smakiem ananasa, a z drugich mamy piękną roślinę ozdobną.

Sadzenie cebuli

Sadzenie cebuli

Cebula to doskonały dodatek do każdej potrawy, warto, więc mieć ją we własnym ogródku i dobrze pielęgnować. Najlepiej posadzić ją wczesną wiosną, wtedy najlepiej się przyjmie. Można również posadzić ją jesienią, jeśli nie ma jeszcze zbyt dużych przymrozków.

Sadzenie jabłoni

Sadzenie jabłoni

Wśród najczęściej sadzonych drzew w ogrodach przewija się jabłoń. Smak papierówki zna chyba każdy, a kto nie chciałby zjeść jej z własnego drzewa? Drzewka jabłoni najlepiej sadzić na jesień, będą miały wtedy czas, by przygotować się do owocowania. Ważne jednak, by zdążyć przed przymrozkami.

Sadzenie borówki amerykańskiej

Sadzenie borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska to roślina dość trudna w uprawie, Przybyła do nas z Ameryki, przez co zwyczajowo nazywana jest amerykańską, jednak jeśli chcemy kupić jej sadzonkę powinniśmy wiedzieć, że jej poprawna nazwa to borówka wysoka. Sadzonkę możemy kupić w sklepie ogrodniczym, czy w szkółce. Coraz więcej pojawia się również ofert w Internecie, ale raczej nie jest to do końca dobry sposób na zdrowe i ładne sadzonki. Najczęściej kupuje się krzewy dwuletnie.

Sadzenie lasu

Sadzenie lasu

Sadzenie drzew w lesie nie jest zadaniem łatwym, ale na pewno przyczynia się to do poprawy naszego klimatu, daje cień, pozwala w ciszy odpocząć od zgiełku i hałasu miasta. W zależności od posiadanej powierzchni warto rozplanować sobie, jakie drzewa, czy krzewy chcemy zasadzić i w jakiej ilości. Założenie własnego lasu na pewno sprawi nam ogromną satysfakcje a i przyczyni się do zwiększenia terenów zielonych i zapewni schronienie zwierzętom.

Sadzenie winogron

Sadzenie winogron

By cieszyć się ładnym i zdrowym winogronem warto po sadzonkę wybrać się do szkółki lub sklepu ogrodniczego. Musi być zdrowa i w formie winorośli lub pnącza. Możemy wybierać z trzech odmian winogron, z deserowej (ładne i dorodne owoce), z uniwersalnej (można je jeść a także robić z nich przetwory), a także z winnej (służącej głównie do przetworów lub wina).

Sadzenie pomidorów

Sadzenie pomidorów

By latem móc jeść pyszne i zdrowe, bo bez dodatków nawozów pomidory, warto wybrać odpowiedni rodzaj sadzonek, które będą odporne np. na choroby. Sadzonki pomidorów można kupić w szkółkach lub dobrych i sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Można również spróbować samemu uzyskać własną sadzonkę z pestek z pomidora, to jednak zajmie sporo czasu.

Sadzenie drzewa

Sadzenie drzewa

Najlepszym drzewem, które powinno się przyjąć bez problemów będzie młode drzewko, w którym system korzeniowy będzie dobrze rozwinięty, gałęzie i pędy będą silne i bez oznak chorób, a także, szczególnie przy zakupie drzewka będzie widoczna etykieta opisująca rodzaj, nazwę producenta i jakość zakupionego towaru. Każde drzewko powinno mieć przynajmniej 4 korzenie, a jego minimalna wysokość powinna wynosić ok. 120cm, a także powinno mieć pień o grubości przynajmniej 12 mm.

Sadzenie ziemniaków

Sadzenie ziemniaków

Ziemniaki mają wiele odmian, ale najczęściej dzielimy je w zależności od terminu zbioru na młode i stare. W wyborze sadzonek powinniśmy kierować się zasadą, że sadzimy tylko zdrowe bulwy, ważnym jest, aby nie były zgniłe bądź chore. A także, aby nie kiełkowały jeszcze, bo spowoduje to gnicie rośliny już w glebie. Możemy użyć również ziemniaków z własnych zbiorów, jeśli mamy pewność, że są zdrowe lub kupić tzw. sadzeniaki.

Sadzenie róży

Sadzenie róży

Aby odpowiednio wybrać różę należy zwrócić uwagę na jej wygląd. Najlepsza będzie korona składająca się z kilku zielonych pędów i dobrze wykształconych pąków. Jeśli zamierzamy kupić różę wiosna warto zwrócić uwagę, by rośliny nie miały jeszcze wykształconych liści i by korzenie wyglądały na zdrowe.

Sadzenie drzewek owocowych

Sadzenie drzewek owocowych

Pierwszym krokiem, by zacząć sadzić drzewka owocowe jest ich odpowiedni wybór. Przede wszystkim przy wyborze drzewka owocowego powinniśmy kierować się ilością miejsca w naszym ogrodzie bądź sadzie. Tak, by już dorosłe drzewa miały szansę prawidłowo się rozwijać. Aby cieszyć się dorodnym drzewkiem owocowym najlepiej po sadzonkę wybrać się do szkółki leśnej, czy sprawdzonego sprzedawcy, który potwierdzi jakość i rodzaj zakupionego drzewka. Najlepiej w naszym ogrodzie sprawdzą się drzewka śliwki, czereśni, wiśni, moreli czy jabłoń.

Sadzenie tui

Sadzenie tui

Tuje to zielony żywopłot przez cały rok. Do posadzenia tui należy wybrać odpowiedni rodzaj sadzonki, która da nam piękne i bujne krzewy. Charakteryzuje się stożkowatym kształtem i regularnym pokrojem. Sadzonki najlepiej kupić w szkółce lub dobrym sklepie ogrodniczym, należy się upewnić, że nie ma na niej żadnych oznak szkodników, by nie przynieść ich do ogrodu. Jeśli wiemy, że nasze, wcześniej zasadzone rośliny są zdrowe, to również z nich możemy uzyskać sadzonkę.

Sadzenie tulipanów

Sadzenie tulipanów

Aby tulipany dały nam dorodne kwiaty warto już od początku przy wyborze sadzonek znaleźć takie, które są zdrowe i niezaatakowane przez żadne choroby. Warto również kierować się wielkością cebulek, im będą większe tym większe kwiaty osiągniemy. Cebulki lepiej zakupić tuż przed samym sadzeniem, wtedy na pewno ładnie się przyjmą.

Sadzenie truskawek

Sadzenie truskawek

Idealną porę sadzenia truskawek warto wybrać w zależności od rodzaju sadzonek, jeśli wybieramy sadzonki zakupione u ogrodników lub w szkółce leśnej, truskawki najlepiej sadzić latem, jeśli natomiast korzystamy z rozłogów z własnych wcześniej kwitnących truskawek lepiej zrobić to późnią jesienią. Przyjmuje się, że truskawki można sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Uprawa żurawiny

Uprawa żurawiny

Żurawina jest krzewinką należąca do rodziny wrzosowatych. Owoce rośliny swoich walorów smakowych nabierają dopiero po przetworzeniu. W stanie świeżym nie nadają się do spożycia Żurawina dzięki zawartości związków wiążących wolne rodniki, fitoestrogenów oraz błonnika posiada właściwości prozdrowotne.

Uprawa winorośli

Uprawa winorośli

Klimat panujący w Polsce nie sprzyja uprawie winorośli, dlatego koniczne jest stworzenie jej odpowiednich warunków. Winna latorośl to krzew ciepłolubny dlatego stanowisko musi być dobrze nasłonecznione, o lekkim południowo lub południowo zachodnim nachyleniu. Zaciemnienie stanowiska dopuszczalne jest tylko w godzinach porannych lub późnym popołudniem. Należy zadbać by stanowisko pod uprawę było osłonięte od silnych i zimnych wiatrów.

Uprawa truskawek

Uprawa truskawek

Truskawki są jednymi z najbardziej wyczekiwanych i najpopularniejszych owoców sezonowych w Polsce. Truskawki są bogate w wartości odżywcze takie jak: żelazo, fosfor, sole potas, wapń oraz są źródłem witaminy A i B. Uprawa nie jest skomplikowana, jednak niezbędne jest odpowiednie przygotowanie gleby.

Uprawa storczyka

Uprawa storczyka

Storczyki są to kwiaty, które można uprawiać zarówno w domu jak i w ogrodzie. Aby orchidee wydały pięknie kwiaty i cieszyły swą egzotyczną urodą i należy przestrzegać kilku zasad. Środowisko z którego wywodzi się dany gatunek kwiatu określi ich wymagania. Czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę to: wilgotność powietrza i podłoża, temperatura powietrza, oświetlenie.

Uprawa pomidorów

Uprawa pomidorów

Pomidor jest jednym z najpopularniejszych warzyw uprawianych na działkach. Zawiera dużą ilość witamin przy niewielkiej zawartości kalorii. Warzywo pozytywnie wpływa na w leczeniu cukrzycy, reumatyzmu, zapalenia stawów oraz jelita grubego i żołądka. Aby pomidor był w pełni wartościowy musi być uprawiany w zdrowych warunkach. Ilość nawozów i preparatów chemicznych powinna być ograniczona do minimum.

Uprawa pieczarek

Uprawa pieczarek

Pieczarka jest jednym z najczęściej uprawianych grzybów w Polsce. Mimo że pieczarki uprawiane są głownie wielkotowarowo to coraz większa ilość osób zajmuje się uprawa pieczarek w domowym zaciszu. Amatorską uprawę tych grzybów ułatwiają specjalne zestawy, które można nabyć w sklepach z produktami ogrodniczymi.

Uprawa papryki

Uprawa papryki

Papryka jest warzywem należącym do rodziny psiankowatych. Do Europy przywędrowała z tropików. Możemy wyróżnić różnokolorowe jej odmiany: zieloną, pomarańczową, czerwoną, żółtą, zieloną, purpurową, a także czarną. Papryka zawiera wiele witamin i wartości odżywczych – błonnik i antyoksydanty. Największa zaleta papryki jest to, że gwarantuje obfite plony przy niewielkim wysiłku. Należy tylko pamiętać o trzech podstawowych rzeczach: glebie, wodzie oraz nawozie.

Uprawa marihuany

Uprawa marihuany

Uprawa konopii większości osób kojarzy się z produkcją lekkich środków odurzających. Jednak Marihuana posiada więcej bardziej akceptowanych zastosowań. Coraz większy udział rośliny w gałęziach przemysłowych może uczynić konopie jedną z ważniejszych roślin.

Uprawa malin

Uprawa malin

Maliny wymagają gleb żyznych, próchniczych, bogatych w składniki mineralne i materię organiczną. Istotne jest by nie były to gleby zlewne bądź luźne piaszczyste. Niewskazane jest uprawianie malin na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych lub zalewanych nawet na krótki okres. Optymalny poziom zakwaszenia gleby powinien być na poziomie pH 5,5 – 6,5.

  • Sadzenie bonsai
   Sadzenie bonsai więcej

   Bonsai jest sztuką miniaturyzacji drzew i krzewów, sztuka ta swoje korzenia ma w Chinach i Japonii. Tam tez z resztą została opanowana do perfekcji. Aby mieć w domu lub ogrodzie bonsai należy zapoznać się najpierw z techniką jego uprawiania i z rodzajami, które można uprawiać indooor i outdooor.

   • Sadzenie wikliny
    Sadzenie wikliny więcej

    Wiklina to wieloletnia roślina, która najczęściej uprawiana jest na specjalnie do tego celu przygotowanych plantacjach. Aby wiklina nadawała się do zbiorów należy zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu i spełnić jej wymagania glebowe.

    • Sadzenie rododendronu
     Sadzenie rododendronu więcej

     Rododendrony to krzewy, do których zaliczają się m.in. różaneczniki i azalie. Charakteryzuje je wyjątkowe i wielobarwne zróżnicowanie w wyglądzie kwiatów. Rododendrony zaczynają kwitnąć już na przełomie maja i czerwca, pięknie zdobiąc ogrody.

Nazwa Cena Zmiana tyg.
6,60 PLN/kg 0,00%
3,75 PLN/kg 0,00%
563,33 PLN/t 0,00%
780,00 PLN/t 0,00%
708,93 PLN/t 0,00%
Nazwa Cena Zmiana 1m
84,34 cent/funt 0,00%
220,50 cent/funt 0,00%
155,95 cent/funt 0,00%
12,83 cent/cetnar 0,00%
 • ON
 • Pb95
 • Pb98
 • LPG
 • 6,39
 • 6,39
 • 7,14
 • 2,67

Źródło: www.e-petrol.pl/ | Ostatnia aktualizacja: 2024-06-19